Projekty domów

Projekty domów jednorodzinnych to temat niezwykle ciekawy i inspirujący. Dom jest miejscem, gdzie spędzamy czas z najbliższymi, odpoczywamy po pracy, regenerując siły, realizujemy nasze pasje, ale także wypełniamy codzienność obowiązkami i troską o otoczenie. Domy są różne, podobnie jak ludzie którzy je zamieszkują. Każdy z nas ma różne oczekiwania względem domu i różny pomysł na jego wygląd, rozkład i funkcjonalność. Dom kojarzy nam się ze stabilnością i bezpieczeństwem. Wszyscy marzymy o domu pięknym i harmonijnym. W życiu wielu z nas pojawia się ten moment, kiedy stajemy przed realizacją wymarzonego domu.

Zadajemy sobie pytanie, czy interesują nas ciekawe i intrygujące projekty małych domów, czy raczej projekty domów nowoczesnych i funkcjonalnych lub też projekty domów parterowych.

O czym warto pamiętać na tym etapie?

W sieci znajdziemy mnóstwo porad i dyskusji na ten temat. Te najbardziej burzliwe dotyczą dylematy wyboru projektu. Po jednej stronie mamy projekty domów indywidualnych, czyli projekty domów od architekta, tych stworzonych z myślą o kliencie, czyli przyszłym domowniku oraz z drugiej strony projekty domów typowych, nie uznających relacji z otoczeniem, będących tylko skorupką do zamieszkania. Decyzja o wyborze projektu domu nie może uznawać kompromisów i wybierać drogi na skróty na samym początku inwestycji. Domy typowe, to rozwiązanie zamienne, obarczone wieloma problemami wynikającymi z braku dopasowania budynku do terenu działki. Projekt domu indywidualnego, to dzieło szyte na miarę. Projekt sporządzony przez doświadczonego i wprawnego architekta o szerokiej wyobraźni i skrupulatnej wiedzy technicznej jest gwarancją sukcesu i właściwie przygotowanej inwestycji. Architekci z pracowni Genius Loci sporządzając projekty domów, robią to świadomie i szukają kontekstu projektu z otoczeniem. Projektowanie to czas, kiedy zauważyć można wiele potencjalnych zagrożeń i niespodzianek, które czyhają na inwestora w trakcie budowy domu. Wybierając do pomocy i współpracy biuro architektoniczne z doświadczeniem, wybieramy drogę bezpieczeństwa i pewnej przeprawy przez proces projektu oraz realizacji inwestycji budowy domu.

Ciekawe i intrygujące projekty małych domów

Bywa, że architekt kojarzy się tylko z dużymi inwestycjami i projektami, które dostępne są tylko dla deweloperów i tych inwestycji, które pochłaniają spore budżety.

Tymczasem, projektant powinien pojawić się wszędzie tam, gdzie pojawia się świadomy inwestor. Świadomy inwestor to osoba, która chce zrealizować swoją inwestycję w sposób odpowiedzialny i rzetelny. To osoba, której zależy na jakości architektury oraz gwarancji właściwych rozwiązań projektowych. Fakt ten nie zależy od rozmiaru inwestycji. Świadomy inwestor, który marzy o ciekawym i intrygującym projekcie nawet małego domu, wybiera do współpracy architekta. Zarówno mały jak i duży dom, to miejsce, w którym ogromną rolę odgrywa poprawność i właściwy program funkcji. Ogromnie ważnym jest fakt właściwych relacji przestrzennych i kubaturowych budynku. Każdemu z nas zależy, by dom był właściwie nasłoneczniony i ustawiony odpowiednio do stron świata. Sporządzając projekt musimy pamiętać o zapewnieniu dogodnego dojazdu i takiej lokalizacji garażu, czy też zewnętrznego miejsca parkingowego, by zapewnić sobie łatwość komunikacyjną i dogodne połączenie z częścią wejściową domu. Z drugiej strony pamiętać należy o tym, by garaż nie konkurował o dogodne południowe czy zachodnie światło z takimi pomieszczeniami strefy dziennej jak salon czy kuchnia. Projekty małych domów z udziałem architekta to pewność poprawności takich rozwiązań oraz dodatkowa jakość stylistyczna. Niezależnie od tego czy poszukujemy projektu domów parterowych czy projektu domów piętrowych, pamiętajmy o współpracy z biurem projektowym.

Projekty domów nowoczesnych i funkcjonalnych

Nowoczesny dom kojarzy nam się z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, a także prostą i jednocześnie dynamiczną bryłą. Projekt nowoczesnego domu to jednak dużo więcej. Nowoczesny dom to miejsce ciekawych i inspirujących rozwiązań funkcjonalnych. To miejsce pięknie umiejscowionego stołu jadalnianego z widokiem na ogród i bajeczną lampą zwisającą z wysokiego stropu czy też sypialni z własną łazienką i garderobą oraz bezpośrednim wyjściem do ogrodu. Pamiętać musimy, że nowoczesny nie znaczy mało przytulny. Nowoczesność należy pojmować jako odpowiednie dopasowanie do naszych potrzeb życiowych, tempa pracy i sposobu wypoczynku. Nowoczesny dom to taki, który stoi w zgodzie z przyrodą, jest wyposażony w rozwiązania i technologie służący znikomej konsumpcji energii. Nowoczesny dom, to dom świadomego mieszkańca.

Projekty domów parterowych

Parterowy czy piętrowy dom? To pytanie nurtuje tych, którzy stoją przed decyzją o projekcie domu. Odpowiedź nie powinna nastręczać problemów, jeżeli krok po kroku przejdziemy przez istotne kwestie ważne dla projektu domu. Zastanówmy się jaką działką budowlaną dysponujemy oraz jaki program funkcji chcemy zrealizować. Wybór działki ma fundamentalne znaczenie i od tej decyzji zależnych jest wiele kolejnych kroków i decyzji, mających wpływ na finalny wygląd naszego wymarzonego domu. Działka to nie tylko bowiem miarowy płasko położony prostokąt. Bywają działki o nieregularnych kształtach, takie o nachyleniu i ekspozycji północnej lub południowej, działki z bezpośrednim sąsiedztwem głównej drogi oraz takie, które posiadają tylko teoretyczny dostęp do drogi. Działki małe i duże. Ogrodzone i nie. Z istniejącą zabudową i takie zlokalizowane w dziewiczej przyrodzie. A do tego działki z dostępem do wody i takie, które dostępu nie mają lub jest on bardzo utrudniony. Działki, które należy izolować od hałasu otoczenia oraz działki będące zdala od cywilizacji. Wszystkie te działki mogą być działkami budowlanymi, na których inwestor chce realizować budowę swojego domu. Nasza pracownia Genius Loci Architekci poszukując relacji budynku z otoczeniem już na etapie projektowym, sporządza analizy przedprojektowe i odpowiada na pytania o możliwości właściwej zabudowy. Mając świadomość tego w jakim miejscu budujemy i co powinniśmy traktować jako walor a od czego musimy uciekać, możemy zastanowić się nad właściwym rozkładem funkcji naszego domu. Dobrze zbudowany program użytkowy, daje inwestorowi, przyszłemu domownikowi, pewność, że dom odpowiada jego potrzebom przestrzennym i funkcjonalnym. Zastanówmy się zatem jakie pomieszczenia są nam potrzebne w naszym wymarzonym domu i jaki metraż jesteśmy w stanie udźwignąć inwestycyjnie. Dzięki kosztorysom budowlanym, realizowanym przez pracownię projektową, budżet inwestora nie jest narażony na niespodzianki czy też niespodziewane wyczerpanie funduszy przed zakończeniem budowy.

Kolejnym krokiem, który musimy uwzględnić zastanawiając się nad projektem parterowego domu lub projektem domu piętrowego, to zapisy miejscowego prawa, które definiuje jednoznacznie lub też nie, wysokość jaką może mieć nasz budynek oraz ewentualną ilość kondygnacji, które możemy wykonać. Bywa, że nawet jeśli chcemy zbudować dom piętrowy, zapisy planu miejscowego nam na to nie pozwalają. Przystępując do prac projektowych, architekt analizuje kompleksowo możliwości zabudowy w oparciu o dostępne przepisy i regulacje prawne. W momencie, gdy pokonamy już powyższe kroki, uwzględnić musimy nasze prywatne oczekiwania i wymagania względem architektury naszego domu. Zastanówmy się, kto będzie użytkował dom i jak będzie to wyglądało w przestrzeni kolejnych lat. Dom bowiem to miejsce, które tworzymy na lata, a często na całe życie. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy schody będą barierą czy nie. Czy w projekcie domu możemy sobie pozwolić na uwzględnienie miejsca na potencjalna windę? Czy będzie nam potrzebna? Do tematów decyzji o wyborze parterowego domu lub piętrowego dochodzi także sposób zagospodarowania terenu działki wokół naszego domu. Należy się zastanowić, czy teren działki zagospodarowujemy małą architekturą, altaną bądź oranżerią. Pomyślmy, czy mamy miejsce na narzędzia ogrodnicze, kosiarkę, grabie i inne potrzebne w ogrodzie sprzęty. Jeżeli bowiem projekt naszego domu nie pozwala na takie pomieszczenie, na pewno musimy uwzględnić je w zabudowie ogrodu, tworząc szopkę czy drewniany domek, gdzie swobodnie pomieścimy nasze ogrodowe akcesoria. Ogród to miejsce rekreacji i wypoczynku. Już na etapie projektu domu pomyślmy, czy będzie miejscem gry w piłkę, skoków na trampolinie, a może również miejscem lokalizacji basenu zewnętrznego lub dużej altany z grillem lub piecem na pizzę. Coraz częściej ogrody są miejscem, gdzie umieszczamy sauny oraz banie z zimną wodą. Wszystkie te funkcje wymagają przestrzeni i właściwego zagospodarowania już na etapie projektu domu. Pomyślmy, czy realizując dom parterowy, będziemy mieli odpowiednią ilość miejsca na naszej działce. Pojawia się jeszcze ostatni, ale jakże istotny parametr decydujący o wyborze projektu domu parterowego lub piętrowego. Mowa tu o naszej prywatnej estetyce i własnym upodobaniu. Dom ma być miejscem naszego życia i musi być nam przyjazny, spełniając oczywiście wszystkie aspekty dobrze zaprojektowanego domu.

 

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]