Architektura Dom Atrialny

Lokalizacja:

Smolnica, Polska

Rok:

2015

Projekt domu w Smolnicy o dynamicznej kompozycji brył i ciekawych materiałach

Dom zlokalizowany w niewielkiej miejscowości w bliskości pól uprawnych, łąk i lasów. Wiejski charakter okolicy i spore przestrzenie otoczenia oraz projektowej działki, pozwoliły na luźną kompozycję planistyczną. Dom swobodnie meandruje po terenie, wymykając się zwartej zabudowie. Pojawia się zatem półotwarte patio oraz tarasy zewnętrzne w różnych częściach domu. Poszczególne strefy funkcjonalne zakomponowane są w wyszczególnionych i zaakcentowanych fragmentach budynku. W ten oto sposób całość zabudowy tworzy pewien eklektyzm formy, którego genezy szukać należy w projektowanych funkcjach. Dodatkowo to świadome rozczłonkowanie podkreślone zostało użytymi materiałami. W projekcie pojawia się prawdziwy kamień, drewno oraz nowoczesna blacha typu cor-ten.

Projekt salonu z widokiem w Smolnicy

Salon, to ta część domu, w której odpoczywamy, spędzamy wolne popołudnia, czy pijemy niedzielną kawę. Zaprojektowaliśmy to miejsce tak, by było otwarte na otoczenie i pozwalało na wizualną komunikację z pozostałą częścią domu. Projekt salonu z widokiem zawiera przeszklenia, które nie tylko prowadzą na zewnętrzny taras. Wprowadziliśmy również widok na wewnętrzny dziedziniec, który jest centrum wypoczynkowym domu. W salonie oczywiście umiejscowiony jest duży kominek, który daje nie tylko przyjemne ciepło, ale również jest miły dla oka. Salon z kominkiem zaprojektowany jest tak, by można z niego korzystać zarówno od strony wnętrza, czyli od strony salonu, jak i ze strony dziedzińca.

Projekt kuchni z duszą w Smolnicy

Salon przylega bezpośrednio do kuchni, której sercem jest zbudowany z ceramicznych kafli tradycyjny piec kuchenny. Kuchnia posiada bezpośredni wgląd, dzięki dużemu oknu, na strefę wejściową działki. Kuchnia posiada własną spiżarkę, która jest bezcennym pomieszczeniem dla wszystkich, którzy w kuchni robią więcej niż tylko herbatę. Zadaniem architekta jest czynić dom funkcjonalnym i proponować rozwiązania, które czynią architekturę przystępną i atrakcyjną dla użytkowników.

Projekt domu z jadalnią i wielkim przeszkleniem w Smolnicy

W sąsiedztwie kuchni zaprojektowana jest jadalnia. Jej układ jest mocno przemyślany i wpisuje się na oś, która łączy dom z zewnętrznym dziedzińcem. Uzyskujemy zatem niesamowity widok, ciesząc się kolacją czy wspólnym obiadem. W jadalni znalazło się również miejsce dla ozdobnego drzewka, które dodaje wnętrzu przyjemnego charakteru i pozwala cieszyć oko swą zielenią.

Projekt domu z zewnętrznym dziedzińcem w Smolnicy

Dziedziniec to ta część tego projektu, wokół której rozplanowany został układ funkcjonalny całego domu. Dom z dziedzińcem otoczony jest przez salon, jadalnię z kuchnią, gabinet oraz część nocną budynku. Wewnątrz dziedzińca zaprojektowana została płaszczyzna wody w formie płytkiej niszy. Woda jest charakterystycznym akcentem tego zewnętrznego pokoju. Dziedziniec zadaszony jest lekką konstrukcją, która częściowo zadaszając tworzy charakterystyczny akcent elewacyjny.

Projekt sypialni z własnym spa w Smolnicy

Część nocna tego domu to kompleks takich pomieszczeń jak sypialnia, łazienka, garderoba oraz prywatne spa z ogrodem wewnętrznym. Ogród wewnętrzny jest tu centralnym punktem kompozycji. Wokół niego ulokowane zostały pomieszczenia tej części domu. Ważnym elementem projektowym była w tym temacie potrzeba zapewnienia kontaktu z otoczeniem niemal z każdej części domu.

Projekt domu o płaskich dachach w Smolnicy

Kondygnacja piętra to poszczególne pokoje, które zamknięte zostały w oddzielnych pudełkach. Te klocki pokryte rdzawą blachą typu cor-ten, są swobodnie rozmieszczone nad częścią parteru. Tu również podtrzymana jest idea integracji zewnętrza z jego wnętrzem. Pokoje mają zapewnione bezpośrednie wyjście na zewnętrzny taras. Płaskie dachy i odwrócona struktura stropodachów pozwalają na utworzenie zielonych ogrodów nawet w tej części domu, które podniesiona jest na wyższą kondygnację.

Projekt domu o interesującej idei w Smolnicy

Jest to projekt w którym zewnętrze przeplata się z wnętrzem. Układ architektoniczny wykształca meandry dziedzińców, tarasów czy zimowego ogrodu. Początek takiego kształtowania architektury domu odnajdujemy już w strefie wejściowej, gdzie przedłużona forma kamiennego muru oraz położona na niej płaszczyzna betonu wydziela przedsionek, akcentujący wejście do domu. Do tego drzewo, które przerasta przez wykształcony w płaszczyźnie otwór, sprawia że mamy do czynienia z prawdziwym dziedzińcem.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]