Architektura Dom Jak Stodoła

Projekt domu typu stodoła w Oświęcimiu

Lokalizacja:

Oświęcim, Polska

Rok:

2018

Projekt domu stodoła w Oświęcimiu

Kolejny projekt w wydaniu Genius Loci Architekci, który adaptuje budynek stodoły na potrzeby domu jednorodzinnego. Mamy zatem dwuspadowe dachy, naturalny materiał cegły i drewna. Do tego przepiękną wiejską okolicę i widoki, które zachwycają. Sielanka wiejskiego krajobrazu, bliskość zieleni i kontakt z przyrodą. W takim kontekście przestrzennym umieściliśmy kolejny dom jednorodzinny.

Projekt domu z otwartą przestrzenią w Oświęcimiu

Nowoczesnym akcentem tej architektury jest adaptacja poddasza na cele użytkowe poprzez wprowadzenie do bryły prostopadłościennej “puszki”, która odpowiada i spełnia wytyczne programu funkcjonalnego. Obłożona drewnem, wydaje się być kolejną skośna połącią dachu. Jednakże wewnątrz mieści otwartą przestrzeń, tzw. open space, który jest funkcjonalnym rajem dla jego użytkowników. Projekt taki daje możliwość swobodnej aranżacji wnętrz, zależnej od wymagań stawianych architekturze.

Projekt domu o dużych oknach w Oświęcimiu

Dom stodoła wykorzystywany ma być przez większą część roku, jednak z uwzględnieniem czasowych przerw i pozostawieniu go bez zamieszkania. Stąd pomysł wykorzystania potężnych drewnianych okiennic, które mogą zamknąć budynek, dając poczucie bezpieczeństwa i osłaniając wnętrze przed wglądem z zewnątrz. Natomiast po otwarciu tych drewnianych przesłon, budynek odkrywa swój nowoczesny charakter, które dają mu wielkie przeszklenia. Ten symbol współczesnej zabudowy jest świetnym narzędziem do łączenia wnętrza z zewnętrzem. Projektując duże okna, zapewniamy sobie nie tylko dostateczną ilość światła we wnętrzu, ale również komunikujemy się z otaczającą przyrodą, integrujemy z przydomową zielenią, wpuszczając “oddech” do całego domu.

Projekt domu z widoczną więźbą w Oświęcimiu

Projekt wnętrza stodoły to niezwykle strukturalna, niemal rzeźbiarsko potraktowana więźba dachowa. Wykonana zgodnie z tradycją sztuki ciesielskiej. Połączenia elementów drewnianych wykonane są bez użycia gwoździ, stalowych profili czy łączników. Wyeksponowane zostały takie połączenia jak drewniane kołki czy zaciosy na krokwiach. Do konstrukcji więźby wprowadziliśmy trójkątne drewniane dźwigary, eksponując ten element konstrukcji jako niezwykłą ozdobę wnętrza. Ocieplenie dachu ułożone na konstrukcji krokwi, pozwoliło wyeksponować całą więźbę bez potrzeby jej zakrywania. Stwarza to niezwykły klimat wnętrza.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]