Architektura Dom Otwarty

Lokalizacja:

Bielsko-Biała, Polska

Rok:

2019

Projekt domu w Bielsku-Białej

Kolejny dom autorstwa naszej pracowni zlokalizowany w Beskidach. Dom umiejscowiony wBielsku-Białej na wzgórzu z widokiem na masyw Skrzycznego. Przepiękny krajobraz i naturalne pejzaże są integralną częścią tego projektu, przeplatają się z domem i jego otoczeniem. Górzysta działka i lekko nachylone zbocze stworzyły punkt wyjścia do projektowania.

Projekt domu z ideą w Bielsku-Białej

Ideą przyświecającą temu projektowi było stworzenie przestrzeni przytulnego i bezpiecznego domu, który dając stabilne oparcie i poczucie bezpieczeństwa, będzie otwierał się na otaczające krajobrazy. Stąd pierwszym i zasadniczym elementem domu są jego potężne okna.  Są one ukształtowane i umiejscowione tak, by dom otwierał się na piękne elementy przyrody. Okna osadzone są masywnych, pokrytych naturalnymi materiałami ścianach. Dom dzięki użytym materiałom, jest przytulny i bezpieczny. Harmonijnie współgra z otoczeniem, niejako wyrasta z powierzchni terenu.

Projekt domu na zboczu w Bielsku-Białej

Wykorzystując naturalny walor działki i jej ukształtowanie zaproponowaliśmy, schowanie garażu pod powierzchnią terenu. Dzięki nachyleniu terenu, auto szybko chowa się w jego zagłębieniu, a dom zyskuje na lekkości. Posadowienie domu na solidnym poziomie piwnicy pozwala na stabilne i pewne zakotwienie bryły budynku w górzystym krajobrazie. Warunki geologiczne sprzyjały takiemu posadowieniu, co przekuliśmy na walor architektoniczny.

Projekt domu z tarasem w Bielsku-Białej

Poszukując kontekstu z otoczeniem, stworzyliśmy dom, który od strony widokowej wyposażony jest tylko w trzy spore przeszklenia, każde integralnie skorelowane i połączone z przylegającym tarasem. Każdy z trzech tarasów pełni określoną funkcję i jest kontynuacją wewnętrznej przestrzeni. Tarasy wnikają w bryłę budynku, która osłania je, tworząc przestrzeń  bezpieczeństwa i przytulności. Pierwszy z tarasów to ten wejściowy, zaprojektowany na wejściu do budynku. Drugi to taras stanowiący przedłużenie części dziennej, z którego droga prowadzi wprost do salonu usytuowanego wokół dużego kominka. Ostatni z tarasów, to taras stanowiący przedłużenie części gabinetu, miejsca pracy i domowego skupienia.

Projekt domu z widokiem w Bielsku-Białej

Dom w części parterowej posiada funkcje dzienne, takie jak kuchnia, salon i jadalnia. Dodatkowo tę część domu zajmuje gabinet, który stanowi naturalne przedłużenie części salonu i może być z niego wydzielony w dowolnym momencie. Salon wraz z częścią kominkową został otwarty przez dwie kondygnacje. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała wysokość szklenia w tej części domu jest wyeksponowana, a widoki z wnętrza są niczym nieograniczone. Takie kształtowanie przestrzeni pozwala na jego uniwersalne wykorzystanie w zależności od potrzeb mieszkańców. Poddasze przeznaczono na część nocną z sypialniami i łazienkami.

Projekt nowoczesnego domu od architekta w Bielsku-Białej

Architektura poszukująca dialogu z otoczeniem jest sposobem projektowania, który prowadzimy w naszej pracowni. Świadome projektowanie dalekie jest od bylejakości i szablonowego, masowego podejścia. Wymaga wspólnej drogi inwestora i architekta. Tylko taka droga doprowadzić może do celu, jakim jest realizacja świadomej, dobrej architektury.

Sprawdź również Biuro Architektoniczne Bielsko-Biała

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]