Architektura Dom Dwuczęściowy

Lokalizacja:

Łodygowice, Polska

Rok:

2017

Projekt domu z widokiem na góry w Łodygowicach

Jezioro Żywieckie. Góry. Łodygowice są pięknie zlokalizowaną miejscowością w Kotlinie Żywieckiej, na pograniczu Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Małego. W takich krajobrazowych warunkach zaprojektowaliśmy dom jednorodzinny. Projekt, który szukał kontekstu z otoczeniem, relacji z przyrodą i odniesienia do zabudowy, szczególnie tej archetypicznej.

Projekt domu o intrygującej kompozycji w Łodygowicach

Dom dwubryłowy. Połączenie tradycji i nowoczesności. Dwa temperamenty, trochę jak jin i jang. Ten projekt spotkał ze sobą dwie bryły. Jedna tradycyjna o archetypicznym dwuspadowym dachu krytym łupkiem z solidnym okapem, łukowych oknach i tradycyjnej rzędowo murowanej kamiennej elewacji. Druga nowoczesna, prosta, pudełkowa, o płaskim stropodachu, prostych oknach i kamiennej jasnej elewacji wiszących płyt. Bryły uzupełniają i dopełniają się wzajemnie. Zachodzi między nimi relacja. Prowadzą swoisty dialog, którego efektu możemy doświadczać.

Projekt domu nowoczesnego w Łodygowicach

Nowoczesna część domu śmiało wychodzi ku frontowej części działki. Odważnie nawisa nad drogą garażową, osłaniając wjazd do garażu. Jest punktem charakterystycznym kompozycji. Skrywa w sobie część nocną domu. Tu znajdują się sypialnie oraz pokoje dzieci. Bryła tej nowoczesnej części domu wykończona jest wiszącą elewacją kamienną, zaprojektowaną z prostych elementów o delikatnej teksturze. Duże, kamienne płyty tworzą interesujący rysunek wynikający z wprowadzonych podziałów pomiędzy elementami.

Projekt domu tradycyjnego w Łodygowicach

Druga część domu to tradycyjna bryła, subtelnie pozostająca z tyłu, delikatnie wycofana. Pięknie otwiera się na wejściu dużym szkleniem, wypełniającym całą ścianę szczytową. Zaprasza. Podobnie skomponowane wyjście na taras. Ściana szczytowa to całoszklane rozwiązanie z kamienną ścianą kominkową biegnącą przez całą wysokość domu, aż po dach. Przy kominku toczy się układ części dziennej domu. Otwarty living salonu, jadalni i kuchni, kompozycyjnie dopełnia się właśnie kominkiem i wielkim przeszkleniem na ogród i panoramę gór. Otwarty po sam dach salon skrywa również antresolę, która przylega do szczytowego szklenia. Jest ona łącznikiem pomiędzy bryłami. Tu bowiem znajduje się wyjście na taras stropodachu, skąd nacieszyć można oczy skarbami krajobrazu.

Projekt domu o naturalnych materiałach w Łodygowicach

Po raz kolejny stosujemy naturalne materiały. Kamień w różnej postaci i kolorystyce. Kamień również jako poszycie dachu o dynamicznym kryciu. Łupek, którym pokryliśmy dach to niezwykle plastyczny materiał, który pięknie daje się zakomponować. Mnogość konfiguracji i schematów ułożeń otwiera wachlarz rozwiązań, które pięknie dopełniają projekt. Takie rozwiązania tworzą detale, które są niezwykle istotne w każdym projekcie. Detale tworzą bowiem i dopełniają całość projektu. Do tego dochodzą ponadczasowe materiały, które dają gwarancję solidności i trwałości budynku. Świadkiem architektury XXI wieku są spore przeszklenia, które nie tyle służą doświetleniu wnętrz, co otwierają dom na otoczenie, dając poczucie przestrzeni i lekkości.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]