Architektura Rodzinne Domy Dziecka

Lokalizacja:

Lędziny, Polska

Rok:

2016

Projekt rodzinnych domów dziecka w Lędzinach

Koncepcja projektowa realizująca program użytkowy rodzinnych domów dziecka w miejscowości Lędziny na śląsku. Miejsce stworzone dla dzieci, które wymagają stałej bądź też dziennej rodzicielskiej opieki zastępczej. Naturalną potrzebą człowieka jest potrzeba domu, miejsca azylu, spokoju, miłości, odpoczynku i opieki. Każdy potrzebuje swojego miejsca na ziemi.

Projekt domu z domków w Lędzinach

Potrzeba domu –  taki zamysł projektowy realizowany jest w odniesieniu do tej zabudowy. Projekt domu dziecka to wytworzenie miejsca, z którym dzieci będą się identyfikowały, które będą postrzegały jako swój kawałek świata, miejsce przyjazne i dedykowane właśnie im. Stąd rozczłonkowany charakter bryły utworzony z licznych, pojedynczych domków, które razem tworzą całość. Szukaliśmy formy, która daleka jest od monolitycznej zabudowy, mogącej przytłaczać i przestraszać.

Projekt architektoniczny, który integruje w Lędzinach

Domy zlokalizowane są na przedłużeniu osiedla mieszkaniowego, co dodatkowo integruje miejscem i otoczeniem. Wpisuje się to w zamysł projektowy, by możliwie najmniej izolować. By stworzyć miejsce, którego architektura i układ urbanistyczny dają poczucie normalności i wpisania w kontekst nie tylko zabudowy mieszkaniowej, ale również w kontekst społeczny. Forma architektoniczna budynku, zaczerpnięta została z lokalnego archetypu. Stwarza to poczucie kontynuacji i harmonii architektury.

Interdyscyplinarny projekt architektoniczny w Lędzinach

Budynki domu dziecka ubogaciliśmy dynamiczną formą. Zaczerpnęliśmy tym samym z niezwykłej energii dzieci. Przełożyliśmy ją na układ okien i rozczłonkowanie samej bryły, która “żywo” ukształtowana wymyka się ramom monolitycznej, ciężkiej zabudowy. Dodatkowo wnętrzom dodaliśmy patchworkowe akcenty kolorystyczne, tak lubiane przez dzieci. Rozwiązanie to oswaja i stwarza wrażenie przytulności. Projekt pokazuje jak istotną kwestią przy projektowaniu jest interdyscyplinarność i pracy architekta z ludźmi o bogatej wiedzy i doświadczeniu, którzy w swojej dziedzinie mogą wnieść niezbędne informacje i w tym zakresie mieć wpływ na jakość i program użytkowy architektury.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]