Architektura Dom LA

Lokalizacja:

Bielsko-Biała, Polska

Rok:

2018

Projekt domu z niesamowitym widokiem

Kolejny projekt autorstwa Genius Loci Architekci osadzony w niesamowitym krajobrazie i przyrodniczej scenerii u podnóża Szyndzielni. Budynek oparty o podnóże góry, na styku zabudowy mieszkaniowej i naturalnego krajobrazu. Z działki rozpościera się niezwykły widok na panoramę Bielska-Białej. Widok, który robi ogromne wrażenie szczególnie nocą, gdy w oddali migoczą światła miasta.

Projekt domu posadowiony na palach gruntowych

Początek inwestycji i procesu projektowego wymagał niezwykłego zaangażowania i podejmowania śmiałych decyzji projektowych. Badania gruntowe wykazały niezwykle trudne warunki do posadowienia obiektu. Z pomocą przyszły nowoczesne rozwiązania budowlane, polegające na pośrednim posadowieniu obiektu z użyciem pali gruntowych. Rozwiązanie to pozwoliło na bezpieczne posadowienie obiektu, pomimo niekorzystnych warunków.

Projekt domu z wolnostojącym kominkiem

Wnętrze salonu to idealne miejsce na kominek, wokół którego toczyło się będzie codzienne życie. Kominek, który jest rzeźbą i cieszy oko nie tylko kiedy płonie w nim ogień. Kominek, przy którym można zasiąść do filiżanki kawy, czy zatopić się w ulubionej lekturze. Jedna z teorii projektowania mówi, iż dom powinien być rozplanowany wokół paleniska, które ogrzeje swym ciepłem każdy zakątek domu. Obecnie domy ogrzewamy ekologicznymi paliwami, czy też wykorzystujemy ciepło pochodzące pomp ciepła. I choć technologicznie budujemy w XXI wieku, to jednak tradycyjny płomień i domowy kominek są ponadczasowe.

Projekt domu otoczonego wiszącym tarasem

Istotą projektu było zachowanie walorów widokowych i utrzymanie nieskazitelnej panoramy miasta. Stąd zrodził się pomysł, by całą część dzienną, tzw. living, umieścić możliwie wysoko, oraz maksymalnie przeszklić. Dodatkowo dom otoczyliśmy szerokim tarasem. Taras ukształtowaliśmy tak, by wzdłuż całej jego długości pojawiły się wysokie różnice poziomów, które wykorzystać można jako siedziska – niczym siedziska w amfiteatrze. Tu sceną jest widok miasta. Widownię tworzy dom z tarasem. Taka forma tarasu, sprawia również, że betonowe poręcze są opuszczone poniżej poziomu posadzki w salonie, co daje nieograniczony widok.

Dom Bielsko

Projekt domu z betonu

Głównym materiałem konstrukcyjnym oraz elewacyjnym zarazem jest beton architektoniczny. Wykorzystujemy go do ukształtowania ścian budynku, tarasów, wiszących schodów zewnętrznych czy attyk wokół pierwszej kondygnacji. Traktujemy ten materiał, jako pełnowartościowy produkt, który po zdjęciu szalunków pozostanie w swojej pierwotnej formie. Dodatkiem są modrzewiowe deski elewacyjne, które dopełniają kompozycję domu z betonem. Beton to niesamowity materiał o wielkim potencjale estetycznym, bardzo plastyczny i długowieczny.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]