Oryginalny i designerski projekt domu – istotne elementy przed przystąpieniem do projektu

Projekt domu to ważna decyzja

Decyzja o budowie domu to często kluczowy,  wręcz przełomowy moment w życiu. Dom to miejsce, które zaspokajać ma nasze życiowe potrzeby, dawać bezpieczeństwo, a także być miejscem wypoczynku i oazą spokoju. Często decyzja o budowie kiełkuje i dojrzewa w nas przez długi czas. Co zrobić i o czym powinniśmy jednak pamiętać, by koniec końców zamieszkać w tym wymarzonym i skrojonym na miarę naszych potrzeb domu? Jeżeli weźmiemy pod uwagę kilka poniżej wyszczególnionych elementów, na pewno zapewnimy sobie spokój inwestora i osiągniemy pożądane efekty.

Program funkcjonalny – niezbędny element projektowania

Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie: jaki dom jest nam potrzebny? Skonfrontujmy luźne przemyślenia, z marzeniami oraz z faktycznymi potrzebami i możliwościami, jakimi dysponuje rodzina. Ustalmy estetykę – interesują nas projekty nowoczesne, a może tradycyjne? Na tym etapie nie jest to sprawa pierwszorzędna, ale zdecydowanie ułatwia podejmowanie dalszych decyzji. Po pierwsze, dobrze się zastanówmy i postarajmy się ułożyć program funkcjonalny. Co to oznacza? Najprościej mówiąc układamy listę pomieszczeń, które nasz dom będzie posiadał. Warto pomyśleć nad liczbą pokoi, sypialni oraz łazienek. Sypialnia z własną garderobą, a może i z łazienką? Pomyślmy o ilości sprzętu, który będziemy przechowywać, ponieważ przełoży się to na ilość i wielkość pomieszczeń gospodarczych. Może potrzebna będzie pralnia, lub też wystarczy zaaranżować sprzęty w aneks stanowiący część łazienki? Rozważmy również dostępne opcje dla domowej rekreacji – być może nasz dom będzie posiadał pomieszczenia z sauną, jacuzzi lub basenem. Zastanówmy się nad gabinetem oraz miejscem gdzie na co dzień będzie znajdował się komputer lub laptop. Czy sprzęty te mogą zajmować stół jadalniany? A może powinny mieć swoje miejsce w pokoju komputerowym? Te i inne pytania są konieczne, aby stworzyć optymalny dla naszych potrzeb program funkcjonalny. Stanie się on kluczowy przy tworzeniu szczegółowego projektu domu – niezależnie czy mamy w planach designerskie rozwiązania czy też klasyczny budynek mieszkalny z gankiem i werandą.

Wybór działki przy projektowaniu domu

Mając podstawowy program funkcjonalny możemy przystąpić do wyboru działki. Oczywiście, bywa tak, że działka już jest i projekt należy skonfrontować z możliwościami i ograniczeniami jakie daje nam dany teren. Często, gdy jesteśmy po raz pierwszy na działce, którą chcemy kupić, bywa że wpadamy w całkowity zachwyt. Podziwiamy otoczenie, zieleń, krętą wąską ścieżkę, która przecina pole obok której rośnie stara jabłoń o przepięknym pokroju. Spróbujmy jednak na spokojnie odwiedzić ten teren kilkukrotnie, nawet o różnych porach dnia, czy nawet po zmroku. Pozwólmy emocjom opaść i postarajmy się spojrzeć na działkę możliwie krytycznie. Czy zdoła ona odpowiedzieć na potrzeby projektowanego domu? Nawet najpiękniejszy dom z pomysłem nie może stanąć na każdej działce. Czy nasz przyszły dom będzie miał zapewniony dogodny dojazd? To ważna, a nawet kluczowa sprawa, która na tym etapie może zaważyć o realizacji inwestycji właśnie w tym miejscu. Pomijając skrajne przypadki, gdy działka nie ma dostępu do drogi publicznej, a zatem w ogóle nie jest działką budowlaną, każda działka ma taki czy inny dojazd. Jeżeli dojazd jest praktyczny i odpowiada naszym potrzebom, to mamy już solidny argument przemawiający za daną lokalizacją. Kolejny krok, który nie może umknąć naszej uwadze, gdy planujemy nowoczesny projekt domu lub też tradycyjny projekt, to prawo miejscowe. Nie każda działka może być zabudowana – to ważne, więc pamiętajmy aby dokładnie sprawdzić możliwości prawne zabudowy na danym terenie. Może się okazać bowiem, że planujemy realizację budowy domu dwupiętrowego z płaskim dachem oraz wolnostojącym garażem, a będziemy mogli zrealizować jedynie projekty budynków parterowych z wbudowanym garażem. Takie zapisy zamieszczone są w miejscowych planach przestrzennych lub też gdy takowych nie ma, podawane są w decyzji o warunkach zabudowy. Tu napotykamy problem czasowy. O ile plan miejscowy dostępny jest na bieżąco i mamy do niego wgląd w każdym momencie, to na decyzję o warunkach zabudowy musimy poczekać od kilku do kilkunastu tygodni. Lepiej jednak zadać sobie ten trud i wybrać działkę świadomie, niż podejmować ryzyko nietrafionej inwestycji.

Dobry projekt domu z udziałem architekta

Widzimy zatem, że projekt domu wiąże się z uwzględnieniem wielu elementów przedprojektowych, które są niezwykle ważne w projektowaniu domu oraz jego finalnym wyglądzie i układzie przestrzennym. Idealnym rozwiązaniem jest, aby już na tym etapie skorzystać z profesjonalnego wsparcia architekta. Pomoże nam on uwzględnić wszystkie aspekty istotne przy projektowaniu domu. Poza wymienionymi powyżej pojawiają się jeszcze czynniki równie istotne, a należące w dalszym ciągu do zakresu analiz przedprojektowych. Należy zbadać warunki gruntowe, które dadzą nam informacje o nośności gruntu oraz poziomie występowania wód gruntowych. Czy na pewno działka na której chcemy postawić dom zapewnia właściwe warunki? W dobie obecnych technologii budowlanych, dom możemy zbudować niemal na każdym terenie. Oczywiście wiąże się to z potrzebą zapewnienia właściwego budżetu i uwzględnieniu tego w naszym kosztorysie budowlanym. Fundamentowanie bezpośrednie to najlepszy sposób na posadowienie budynku. Jest to ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie, polegające na fundamentowaniu przy pomocy ław lub płyty fundamentowej. Jeżeli teren nie umożliwia zastosowania takich rozwiązań, sięgnąć musimy po rozwiązanie zamienne, czyli fundamentowanie pośrednie za pomocą np. pali lub studni fundamentowych. Pamiętajmy, że nasz wymarzony dom możemy zbudować nawet, gdy budujemy w niekorzystnym terenie, takim jak np. górskie stoki, starorzecza czy tereny nasypowe. Co jeszcze bardzo istotne, to dokładna kalkulacja kosztów.

Analizy przedprojektowe i ich wpływ na nasz projekt

W całej liście elementów, które musimy uwzględnić, są te kluczowe, bardzo istotne oraz te które dobrze jest znać i świadomie wdrażać w miarę możliwości. Mamy bowiem jeszcze takie czynniki, jak właściwa ekspozycja działki względem stron świata, a co za tym idzie dogodność nasłonecznienia terenu. Ważna jest także analiza otoczenia pod względem istniejącej zabudowy, jej charakteru i formy, użylenie terenu, hałas od istniejącej zabudowy, czy też dróg tych które istnieją obecnie oraz takich które w perspektywie nadchodzących lat mogą pojawić się w okolicy, jako drogi lokalne lub też co istotniejsze drogi przelotowe. Świadomy inwestor, sięga po wsparcie specjalistów którzy poprowadzą go płynnie przez proces realizacji, począwszy od studium przedprojektowego, sam projekt, budowę oraz bezpieczne użytkowanie. Projekty domów nowoczesnych, tworzonych przez doświadczonych architektów, są projektami które odpowiadają na potrzeby inwestora i uwzględniają wiele istotnych czynników, których występowania czasem nawet nie jesteśmy świadomi. Pamiętajmy – dobrze wykonane analizy przedprojektowe, zapewnią nam realizację płynną, wolną od błędów i chybionych decyzji, niezależnie od tego czy sięgamy po bardzo innowacyjne projekty domów czy też w budynki utrzymane w tradycyjnej.

Projekt domu dom od architekta Genius Loci Architekci