Jak zaprojektować mały i funkcjonalny przedpokój

Jak zaprojektować mały i funkcjonalny przedpokój

W jaki sposób sprawić aby projekt przedpokoju zachwycał świeżymi, oryginalnymi pomysłami, jednocześnie oferując funkcjonalne rozwiązania? Zaplanowanie niewielkiej przestrzeni może nastręczać kilku potencjalnych problemów, takich jak np. wrażenie ciasnoty, brak odpowiedniego oświetlenia lub – zwyczajnie nieciekawy wystrój. Oto kilka porad, dzięki którym nawet niewielki przedpokój można zaaranżować w interesujący sposób.

Sprytne rozwiązania – projekt małego przedpokoju

Po pierwsze, projekt małego przedpokoju powinien uwzględniać miejsce na odwieszanie kurtek i płaszczy. W ciasnym pomieszczeniu liczy się wielofunkcyjność. Projekt może uwzględniać wprowadzenie szafy w zabudowie, wewnątrz której poza miejscem na ubrania oraz obuwie, warto np. dodać wnękę na domowe utensylia, takie jak odkurzacz, mop lub myjka parowa. Aby nieco złagodzić wygląd pomieszczenia, zamiast drzwi do szafy można rozważyć wykorzystanie np. miękkiej kotary. To bardzo dobre i funkcjonalne rozwiązanie.

Tworząc projekt przedpokoju pomysły warto czerpać z codzienności – zwykle po wejściu do mieszkania, poszukuje się miejsca na odłożenie kluczy lub torebki. Taką rolę może pełnić wielofunkcyjna ławka lub siedzisko w zabudowie. Jeśli wymiary pomieszczenia na to nie pozwalają, warto zamiast tego uwzględnić w nim choćby niewielką szafkę. Ze względu na płytki blat, znakomicie w tej roli sprawdzają się różnego typu konsole. 

Popularnym trikiem w niewielkich pomieszczeniach, jest wprowadzenie lustra. W przedpokoju jest ono szczególnie przydatne, stąd też można uwzględnić je w formie drzwi szafy lub odrębnej dekoracji. Docinane na wymiar lustro można zamontować na ścianie, tworząc tym samym panel, który wizualnie powiększy przestrzeń, będzie odbijał światło oraz przyda się w czasie szykowania się do wyjścia.

Projekt wąskiego przedpokoju – wykorzystaj kształt pomieszczenia

Co ważne, projekt wąskiego przedpokoju wcale nie musi oznaczać konieczności stworzenia ponurego, niefunkcjonalnego korytarza. Wąskie, pomieszczenie z niewielkim dostępem do światła słonecznego warto urządzić w jasnych odcieniach i uzupełnić o przynajmniej kilka punktów świetlnych. Dzięki temu przedpokój stanie się przytulny oraz funkcjonalny zarazem. Sama forma wydłużonego pomieszczenia może być znakomicie wykorzystana, np. do stworzenia w nim oryginalnej galerii ściennej z artystycznymi grafikami lub zdjęciami rodziny. W przypadku takiego układu, zamiast ciężkiej szafy, znacznie lepiej sprawdzą się lekkie meble, takie jak np. otwarty wieszak czy ławeczka na nóżkach. 

architekt krajobrazu, założycielka pracowni

Absolwentka Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura Krajobrazu. Dyplom pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu „Planowanie Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna.”

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]