Architekt Katowice

Biuro architektoniczne w Katowicach

Jesteśmy grupą architektów i projektantów tworzących interdyscyplinarne studio projektowe. Realizujemy zadania z zakresu architektury, projektowania wnętrz i projektowania produktu na terenie Katowic oraz całego kraju. Charakteryzujemy się śmiałymi i odważnymi pomysłami oraz nieszablonowym podejściem do tematów projektowych. Nazwa naszej pracowni projektowej zaczerpnięta została z łacińskiego genius loci, oznaczającego opiekuńczego ducha miejsca. Odnosi się ona do sposobu projektowania, w którym szukamy relacji i kontekstu. Nasze biuro projektowe w Katowicach przywiązuje dużą wagę do harmonijnego, spójnego i funkcjonalnego projektowania, poszukując inspiracji w otaczającym świecie, przekładając je na projekty m.in. w Katowicach.
Marka Genius Loci Architekci została założona w 2007 roku przez architektów Marię Rypuła i Jacka Rypuła.
Biuro architektoniczne z Katowic oferuje wsparcie na każdym etapie inwestycji – od analiz i projektów koncepcyjnych, po nadzory autorskie.

Projektowanie domów

Biuro projektowe i architektoniczne Katowice

 

 

Nasza pracownia architektoniczna zajmuje się w Katowicach realizacją tematów z zakresu projektowania obiektów kubaturowych. Wśród naszych realizacji są projekty domów jednorodzinnych, budynki hotelowe oraz biurowe, obiekty użyteczności publicznej, biblioteka, a także obiekty przemysłowe, takie jak hale produkcyjne czy magazynowe. Jednym z ciekawszych projektów naszej pracowni jest projekt architektoniczny aparthotelu w Katowicach. Założenie o tyle ciekawe, że zakłada budowę na organicznym planie kilku budynków usługowych, całkowicie zatopionych w zieleni. Idea architektoniczna łączy w sobie potrzebę usług hotelowych i zapotrzebowanie na ponad sto pokoi hotelowych z integralną potrzebą człowieka, jaką jest wypoczynek na łonie natury. Ta katowicka inwestycja lokalizuje w garażu podziemnym wszystkie samochody – zarówno gości hotelowych, jak i pracowników hotelu. Powierzchnia terenu została całkowicie zagospodarowana zielenią tak, by dać wytchnienie gościom hotelowym. Położyliśmy bardzo duży nacisk na połączenie i pewną symbiozę architektury z krajobrazem. Kładziemy nacisk, na integrację przyrody z zabudową przestrzenną, a że jest to możliwe nawet w takim mieście jak Katowice, pokazuje właśnie ta inwestycja aparthotelowa.
Wyróżnikiem naszej architektury jest poszukiwanie kontekstu z otoczeniem, archetypem miejsca. Funkcja i forma – to dwa wyróżniki, które definiują dobrą architekturę.

Projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz Katowice. Biura projektowe Katowice

 

Biuro projektowania wnętrz GL tworzy nietuzinkowe i niebanalne projekty w Katowicach. Dbamy o to, by projekt był wspólnym spacerem klienta i projektanta. Troszczymy się o to, by spacer ten był przygodą wyjątkową, zwieńczoną niezwykłym efektem. Projektujemy wnętrza prywatne, jak domy, mieszkania, apartamenty oraz lofty. Zajmujemy się projektowaniem wnętrz i przestrzeni komercyjnych oraz publicznych. Katowice oraz teren Śląska to główny obszar naszych działań. Realizujemy także projekty w pozostałych częściach Polski. Wśród naszych realizacji są przestrzenie biurowe, wnętrza hotelowe i restauracyjne. Projektujemy wnętrza uczelni i szkół. Mamy spore doświadczenie w projektowaniu salonów kosmetycznych oraz gabinetów spa. Tworzymy projekty dla obiektów sakralnych. Jesteśmy laureatami konkursu Wnętrze Roku. Katowice są miastem niezwykłych inwestycji, prężnie rozwijającej się gospodarki oraz coraz ciekawszych projektów architektonicznych. Na naszych oczach przebudowywane jest centrum Katowic, widzimy nowe biurowce, budynki użyteczności publicznej czy też przestrzenie parków. Katowice początku XXI wieku to miasto wyjątkowych zmian architektonicznych.

Projektowanie wnętrz

Wzornictwo, projektowanie produktu w Katowicach

Jesteśmy interdyscyplinarnym studiem projektowym w Katowicach. Projektujemy w każdej skali, zaczynając od obiektów przestrzennych, przez projektowanie wnętrz a także projektowanie w tej najmniejszej, ale za to jak wymagającej, mikroskali projektowania produktu.
Projektujemy elementy wyposażenia wnętrz, tworzymy projekty mebli i oświetlenia. Pracujemy dla producentów elementów wyposażenia wnętrz na terenie Katowic i całego kraju. Wśród naszych realizacji znaleźć można projekty stołów, projekty krzeseł, projekty lampy. Stworzony przez nas projekt łóżka Organique dla naszej marki Gie El, wyróżniony został nagrodami Diament Meblarstwa w kategoriach mebel oraz design, a także finałową nagrodą Top Design Award. Zaprojektowana przez nas miedziana lampka biurkowa znalazła się na okładce międzynarodowego magazynu GQ, na stałe wpisując się w kanon dobrego designu. Jesteśmy otwarci na współpracę z markami i producentami z Katowic oraz terenu całego kraju, którzy poszukują nieszablonowych rozwiązań, merytorycznego wsparcia i unikatowego wzornictwa.

Projektowanie wnętrz

Projektanci i architekci Katowice

 

Projektujemy lokalnie – obszar działań naszego biura projektowego obejmuje głównie Katowice oraz Śląsk. Architektura Katowic jest niezwykle interesująca, niebanalna i oryginalna. Katowice należą obok Łodzi i Gdyni do nielicznej grupy dużych miast Polski, których centra nie wywodzą się ze średniowiecznego miasta.

Katowice po raz pierwszy pojawiają się w zapisach księdza Kazimierskiego, wizytatora parafii bogucickiej w 1598 roku. Jednak historię miasta wyznaczają losy osad rolniczych (z XIV, XVI wieku) i kuźnic żelaza – będących obecnie jego dzielnicami. Specyfiką całego Górnego Śląska, w tym Katowic, jest brak dominującego centrum, przy jednoczesnym rozwijaniu się wielu odrębnych ośrodków gospodarczych, kulturalnych i administracyjnych, tworzących później jeden organizm miejski – co miało miejsce w przypadku Aglomeracji Śląskiej.

Rozwój Katowic (wtedy funkcjonujących jeszcze jako wieś) rozpoczął się wraz z budową berlińskiej kolei (1846 r.), wiodącej do Mysłowic. Przedsiębiorca górniczy, Franz Winckler, przekształcił okoliczne wioski w przemysłowe miasto. Realizatorem jego pomysłu był Friedrich Wilhelm Grundmann, któremu w 1839 r. powierzono zarząd dóbr katowickich.

Miasto wzrastało według projektu architekta Heinricha Nottenbohna. Plan przestrzennej zabudowy wyznaczał stary trakt z Mysłowic do Szopienic i dalej do Bogucic-Zawodzia, a następnie wzdłuż Rawy. Przy linii wschód-zachód powstały dwa istniejące dziś place – Rynek i Wolności. Pierwszy z nich przecięła droga północ-południe, prowadząca z Mikołowa do Królewskiej Huty (Chorzów) i Bytomia.

W okresie zarządu Grundmanna wzniesiono pierwszy monumentalny obiekt – kościół ewangelicki przy ul. Warszawskiej, później neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny przy ul. Mariackiej, klasztor i szpital oo. Bonifratrów, klasztor i sierociniec ss. Jadwiżanek oraz kościół pw. św. Szczepana w Bogucicach.

W XIX wieku prężnie rozwija się przemysł – zwłaszcza huty i kopalnie. Na początku XX wieku Katowice wzbogaciły się o Teatr Miejski (Śląski) projektu architekta Karola Moritza. W tym czasie powstały również jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Katowic – Nikiszowiec i Giszowiec – oba zaprojektowane przez parę architektów Georga i Emila Zillmannów.

W okresie międzywojennym architekci rozwijali Katowice bardzo intensywnie. Powstawały obiekty infrastruktury miejskiej, rozbudowywano dzielnice (głównie w południowej części miasta), powstawały osiedla willowe i monumentalne budowle sakralne. Wybudowano budynek Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego, a w jego pobliżu gmach Urzędów Niezespolonych (obecnie Uniwersytet Śląski) i Muzeum Śląskie, które zostało zniszczone podczas II Wojny Światowej.

W okresie Polski Ludowej zbudowano wiele nowych osiedli, m.in. Koszutka, Tysiąclecie, Paderewskiego, Ochojec, Ligota, Załęska Hałda. Powstał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Wzniesiono budowlę, która stała się symbolem Katowic – Halę Widowiskowo-Sportową “Spodek”.
Obecnie jesteśmy świadkami wyjątkowego rozwoju Katowic, czego efektem są nowe budynki użyteczności publicznej, biurowe, czy też rewitalizacje parków i przestrzeni publicznych.

 

projektowanie domów

Znani architekci w Katowicach

Warto wspomnieć kilku architektów, których projekty przyczyniły się do architektonicznego rozwoju Katowic.
Karol Schayer – architekt modernistyczny. Zaprojektował gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach, który został zniszczony podczas II Wojny Światowej. Oprócz tego zaprojektował wiele gmachów szkolnych i kamienic w Katowicach.
Tadeusz Michejda – architekt modernistyczny tworzący na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym. Zainicjował powstanie Związku Architektów na Śląsku. Wprowadził do budownictwa technologię stalowego szkieletu. Zaprojektował wiele budynków szkół, Gmach Syndykatu Polskich Hut Żelaznych, wiele kościołów oraz willi w Katowicach.
Mieczysław Król – architekt. Specjalizował się w projektowaniu budynków wielorodzinnych i sakralnych. Zaprojektował m.in. „Superjednostkę” – jeden z największych wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych w Polsce, usytuowany w centrum Katowic.
Jurand Jarecki – architekt, przedstawiciel modernizmu, twórca lub współautor takich budynków i zespołów budowlanych, jak Spółdzielczy Dom Handlowy „Zenit”, Spółdzielczy Dom Handlowy „Skarbek”, Biblioteka Śląska, kino „Kosmos”, aleja Wojciecha Korfantego czy Osiedle Paderewskiego.

Projekty architektoniczne Jareckiego wpłynęły na obecny kształt urbanistyczny Katowic i stanowią jedne z najbardziej rozpoznawalnych ikon funkcjonalizmu w Polsce.

Projektowanie wnętrz

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]