Różnice między projektem indywidualnym domu a gotowym

Różnice między projektem indywidualnym domu a gotowym

Budowa domu oznacza konieczność podjęcia serii ważnych decyzji, które zaważą na funkcjonalności oraz formie ukończonej inwestycji. Jedną z pierwszych rzeczy o jakiej należy zdecydować już na samym początku tej drogi, jest rodzaj projektu, po jaki sięgniemy. Jedną z opcji stanowi zakup projektu gotowego, a drugą – zwrócenie się o pomoc bezpośrednio do architekta. Podpowiadamy jakie możliwości otwiera przed właścicielem działki indywidualny projekt domu, a jakie zalety niesie ze sobą kupno gotowego projektu.

Nowoczesny projekt domu: indywidualna koncepcja, wprost od architekta

Zacznijmy od tego dla kogo najlepiej sprawdzi się indywidualnie tworzony projekt domu.

  • Przede wszystkim jest to opcja dla wszystkich osób poszukujących oryginalnych rozwiązań, których nie znajdują pośród gotowych projektów dostępnych w sprzedaży.
  • Po drugie, nowoczesny projekt domu parterowego tworzony na zamówienie, umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału i umiejscowienia działki (a także zamaskowanie ewentualnych jej mankamentów).
  • Wreszcie – jest to rozwiązanie umożliwiające zaprojektowanie domu w ścisłym odniesieniu do kontekstu, jakim jest jego otoczenie (z uwzględnieniem charakteru sąsiedztwa czy otoczenia przyrody).

Indywidualnie tworzony projekt daje znacznie większe możliwości w kwestii wyboru stylu w jakim utrzymany będzie budynek, wykorzystanych w nim rozwiązań oraz zaadaptowania pod konkretne potrzeby. Współpraca z architektem umożliwia wspólne dopracowanie detali, wybór konkretnych materiałów, technologii wznoszenia, systemów oraz poszczególnych udogodnień. Tworzony na indywidualne zamówienie nowoczesny projekt domu będzie dopasowany do kształtu i nachylenia działki oraz jej orientacji względem kierunków świata. Przekłada się to na ułatwienie posadowienia projektu na danym terenie. Dzięki temu można zaplanować które pomieszczenia będą oświetlone, w zależności od pory dnia.

Na indywidualny projekt zwykle składają się: projekt koncepcyjny, budowlany (niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę) i wykonawczy (uwzględniający wymiary oraz detale dotyczące konstrukcji i potrzebnych instalacji).

Projekt domu: nowoczesny, skrojony na miarę

Dla kogo zatem polecane są projekty gotowe? Na ich wyborze skorzystają osoby, którym zależy na szybkim rozpoczęciu budowy i niższych kosztach. Jednak, mimo iż ceny gotowych projektów są znacznie niższe warto pamiętać, że przed rozpoczęciem prac, każdy plan i tak musi przejść przez etap tzw. adaptacji (przystosowywania budynku do warunków jakie oferuje działka). Proces ten musi przejść przez ręce architekta, a może się okazać, że finalne poprawki niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa i zgodności z normami będą oznaczały konieczność pójścia na kompromisy np. w kwestii finalnego wyglądu budynku.

architekt, założyciel i lider pracowni

Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA

Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects,  pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]