Na co zwrócić uwagę podczas projektowania przestrzeni jadalnej w nowoczesnym biurze?

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania przestrzeni jadalnej w nowoczesnym biurze?

Obecnie niemal każde biuro wyposażone jest już w aneks kuchenny lub osobne pomieszczenia do przygotowywania i spożywania posiłków. Dlaczego jest to tak ważne? Nie do pominięcia są tutaj względy higieniczne, a także zachowanie komfortu pracy. W końcu nawet najbardziej kreatywny umysł wymaga pokrzepienia w postaci lunchu lub gorącej kawy. Dobry projekt przestrzeni jadalnej z pewnością pomoże udoskonalić każde nowoczesne biuro.

Nowoczesne biuro – aranżacje przestrzeni jadalnej

Architektonicznie kuchnia lub aneks jadalny różnią się nieco od kuchni w domu prywatnym. Priorytetem, jaki obierają sobie nowoczesne biura niekoniecznie będzie np. duża ilość miejsca do przechowywania, ale tego typu przestrzeń z pewnością zyska, jeśli znajdzie się w niej odpowiednio duży blat, sprzęty do szybkiego przygotowania lub podgrzewania posiłku a także duży stół z krzesłami – aby każdy członek teamu miał przy nim wygodne miejsce do zjedzenia lunchu.

Przestrzeń kuchenna powinna być zaopatrzona w zlewozmywak (lub zmywarkę), dystrybutor z wodą, a także odpowiednią liczbę gniazdek elektrycznych, do których podłączone będą sprzęty takie jak: kuchenka mikrofalowa, przenośna płyta grzewcza, czajnik czy ekspres do kawy. Dlatego też uzupełniając nowoczesne biuro o aneks kuchenny architekt za każdym razem uwzględnia takie aspekty, jak:

  • instalacja wodna – przed rozpoczęciem prac wykończeniowych trzeba zatroszczyć się o przyłącze wody;
  • odpowiedni spadek pionu kanalizacyjnego – co oznacza, że wszystkie odpływy wody (zlew oraz zmywarka) muszą znaleźć się nie dalej, niż w odległości 2 metrów od pionu kanalizacyjnego, dzięki czemu instalacja będzie działać sprawnie i bez ryzyka cofania się do wnętrza przykrych zapachów;
  • instalacja elektryczna – niezbędna do zasilenia sprzętów kuchennych i zwykle wykorzystywana w kuchniach biurowych zamiast instalacji gazowej;
  • wentylacja – w kuchniach ważna jest dobra wentylacja, jeśli jednak pomieszczenie nie ma dostępu do pionu wentylacyjnego, aneks można uzupełnić o kompaktowy okap z filtrem węglowym.

W kuchni biurowej z pewnością przyda się miejsce do przygotowania napoju, jak kawa czy herbata, a także wygodny dostęp do kuchenki mikrofalowej, lodówki czy szafek ze wspólnymi naczyniami. Nieco większe biura, nowoczesne jadalnie zaaranżować mogą także poza kuchnią – co daje dużo większą swobodę w kwestii dekoratorskiej. Stół z obszernym blatem (lub kilka mniejszych), wygodne ławki lub krzesła oraz kameralna atmosfera, w której można przyjemnie spędzić przerwę – to podstawowe elementy, których nie powinien pomijać żaden projekt.

Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami

Nasi klienci