Jak prawidłowo podzielić nowoczesne wnętrze? Architekci radzą

Jak prawidłowo podzielić nowoczesne wnętrze? Architekci radzą

Czy to mniejsza kawalerka, czy też większe przestrzenie o loftowym charakterze, w każdym z tych przypadku ilością dostępnego miejsca warto odpowiednio dysponować. Każdy pokój czy nawet całe mieszkanie, można zaaranżować w taki sposób, aby widocznie zaakcentować poszczególne strefy i przydzielić każdemu z zakątków konkretną funkcję.

W jaki sposób nowoczesne wnętrze można podzielić, aby nadal zachować jego spójność? Oto kilka prostych sposobów na to, aby każda ze stref w mieszkaniu była odpowiednio wyeksponowana.

Nowoczesny projekt domu – sposoby na podział przestrzeni

Ze względu na funkcjonalność, najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie zastanego układu mieszkania, czyli podziału na mniejsze i większe pokoje. Nie każdy ma jednak ten komfort. Tworząc nowoczesny projekt domu czy kawalerki, warto przede wszystkim myśleć poza schematami. Dzielenie przestrzeni użytkowej w mieszkaniu nie sprowadza się jedynie do dobudowywania w nim ścian działowych.

  • Ściany z przeszkleniami

W ostatnich latach bardzo modnym, a przy tym praktycznym rozwiązaniem wykorzystywanym do wydzielania stref w mieszkaniu, są różnego typu przeszklenia. Mogą być wykorzystane zamiennie ze ścianami działowymi, a także – umieszczone na szynie lub prowadnicy, zastąpić drzwi. W ten sposób wnętrze wciąż przepełnione jest światłem, a jeśli domownicy potrzebują więcej prywatności, ściankę można uzupełnić o kotarę.

  • Meble w zabudowie

Nowoczesne wnętrze domu, a w szczególności lokali mniejszych, jak kawalerki, warto wyposażyć wykorzystując do tego sprzęty wykonane na miarę. Zabudowana szafa może jednocześnie stanowić granicę np. między przedpokojem a pokojem dziennym. Regał, dopasowany szerokością i wysokością do salonu, wizualnie wytycza granicę przestrzeni do rekreacji, a kontuar z szafkami do przechowywania sprawdzi się aby stworzyć niewielką jadalnię i płynne przejście między jedną częścią mieszkania, a drugą.

Do uzyskania podobnego efektu można wykorzystać również gotowe meble. Idąc tym tropem: niestandardowe ustawienie sofy na środku pomieszczenia pomoże zaznaczyć granice przestrzeni ze stolikiem kawowym, w której najczęściej przyjmuje się gości.

  • Oświetlenie

Czasem najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Aby projekt domu nowoczesny charakter mógł zachować także po zmroku, warto pomyśleć o rozmieszczeniu punktów oświetlenia. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa rozproszenie światła oraz jego intensywność. Przy pomocy kilku dobrze rozlokowanych lamp można widocznie podzielić przestrzeń mieszkania oraz zbudować w nim niepowtarzalny klimat.

architekt krajobrazu, założycielka pracowni

Absolwentka Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura Krajobrazu. Dyplom pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu „Planowanie Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna.”

Nasi klienci