Jak zachować harmonię w przestrzeni biurowej?
W biurze spędzasz wiele godzin dziennie. To miejsce, które musi sprzyjać kreatywności, dawać poczucie stabilizacji, a dla osób z zewnątrz – być Twoją wizytówką. Warto poświęcić nieco uwagi na aranżację tej przestrzeni tak, aby była wygodna, ergonomiczna i dopasowana do charakteru czynności, jakie realizujesz każdego dnia. Uzyskasz to, zlecając profesjonalny projekt biura.
Urządzasz biuro? Projekt powinien zakładać rozwiązania, które są nie tylko designerskie, ale też zgodne z przepisami prawa w tym BHP. Połączenie estetyki z funkcjonalnością to zadanie architekta, którego zatrudnisz do współpracy.
Projekt biura – co musi uwzględniać?
Projekt biura powinien odpowiadać potrzebom pracowników oraz uwzględniać ogólnie przyjęte podziały na strefy. W większych korporacjach dla usprawnienia przesyłania informacji oraz podziału według działów, zajmowanych stanowisk czy rodzaju wykonywanej pracy wydziela się:
- pojedyncze gabinety zamykane,
- gabinety z przeszklonymi ściankami,
- przestrzenie open space,
- podział zgodnie z zasadą Activity Based Working.
Wybór konkretnego rozwiązania warto przedyskutować z architektem, zwłaszcza na wstępnym etapie, przygotowując projekt małego biura. Choć jak się okazuje, nawet duży metraż stanowi spore wyzwanie.
Duże czy małe biuro? Projekt to podstawa
Bez względu na to, czy dysponujesz przestronnymi czy kompaktowymi pomieszczeniami, ich urządzenie zawsze stanowi wyzwanie. Jeżeli masz małe biuro projekt musi uwzględnić wszystkie ograniczenia architektoniczne, aby przekuć je na zalety. Skosy można zabudować półkami, na których poukładasz segregatory, a filar potraktować jako wizualne oddzielenie strefy pracy od strefy wypoczynku. Jeżeli nie zmieści się w niej kanapa, postaw na stolik i dwa krzesła – w tym miejscu będziesz prowadził rozmowy z pracownikami czy negocjacje biznesowe.
Duże biuro daje duże możliwości, ale też wiele pytań. Jak urządzić przestrzeń, aby nie wydawała się pusta? Możesz podzielić ją zgodnie z zasadą Activity Based Working. To kompromis między pojedynczymi, zamykanymi gabinetami a otwartą przestrzenią open space. Projekt biura zakłada wówczas wydzielenie stref – do realizacji zadań kreatywnych, samodzielnych, zespołowych. Pojedyncze biurka z fotelami, a do tego duże stoły – powinny stanąć zarówno w tradycyjnych salach konferencyjnych, jak również nowoczesnych wnętrzach, gdzie pracownicy spotykają się spontanicznie, by omówić pomysł. Nie należy zapomnieć o strefie relaksu, który powinno mieć każde biuro. Projekt uwzględni je nawet na bardzo ograniczonym metrażu.
architekt, założyciel i lider pracowni
Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA
Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects, pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.
Nasi klienci