Jak prawidłowo łączyć z sobą kolory ścian – architekci radzą

Jak prawidłowo łączyć z sobą kolory ścian – architekci radzą

Nie warto bagatelizować mocy jaką niosą ze sobą kolory, zarówno w odważnych, kontrastowych zestawieniach, jak również tych połączonych w stonowaną paletę. Jak łączyć ze sobą poszczególne odcienie?

Projektując wnętrza mieszkań, kolory ścian powinny stanowić nie tyle tło dla aranżacji mebli oraz dekoracji, co istotny element całego wystroju. Kolor ściany nie może być przypadkowy – poszczególne odcienie mogą skutecznie pomóc wyeksponować elementy we wnętrzu, wizualnie je rozjaśnić, pomniejszyć lub nadać mu konkretny charakter.

Kolorystyka wnętrza domu – gra barwą

Przy aranżacji wnętrza nie obowiązują sztywne reguły, ale jeśli jednak spójna koncepcja nie przychodzi od razu na myśl, warto poszukać inspiracji i wrócić do teorii. Kolorystyka wnętrza domu może być bowiem komponowana w oparciu o koło kolorów. To przydatne narzędzie, które pomaga w ustaleniu jakie barwy grają ze sobą, podbijają się wzajemnie, a od jakich połączeń lepiej stronić. Powszechnie uznaje się także, że biel, czerń oraz szarości są kolorami neutralnymi, co oznacza, że mogą być śmiało zestawiane z innymi barwami.

Przed malowaniem warto także dokładnie przemyśleć funkcję danego pomieszczenia – jak często korzysta się z niego w ciągu dnia, a także jak dobrze jest doświetlone. Bezpiecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest stosowanie jasnych kolorów w mniejszych lub ciemnych pomieszczeniach, pozostawiając zdecydowane akcenty dla pokoi przestronnych, o większej ekspozycji na światło naturalne. Nieprzypadkowo, projektując wnętrza, kolory ścian dobiera się jako pierwsze. Większa płaszczyzna koloru będzie rzutować na cały wystrój – przy tym do kolorów ścian znacznie łatwiej dobrać meble i dodatki, niż po raz kolejny przemalowywać pokój.

Jak można tworzyć zestawienia kolorystyczne? Przy pomocy koła kolorów, barwy można dobierać kontrastowo, na zasadzie triady (3 barwy, rozmieszczone na kole kolorów na planie trójkąta) lub tetrady (4 barwy czyli 2 pary kontrastowe). Takie połączenia są angażujące dla oka i dlatego też uznawane za optymalne przy aranżacji przestrzeni. Kolory można dobierać także na zasadzie analogii, czyli zestawiając ze sobą barwy pokrewne, lub też budować wnętrze monochromatycznie, wykorzystując w wystroju jedną barwę, pojawiającą się w wielu odsłonach. Warto pamiętać, że kolory wnętrza, a w szczególności odcienie na ścianach, nie muszą być mocno nasycone – odcienie zgaszone, rozbielone oraz neutralne znacznie lepiej nadają się do wykorzystania na większej powierzchni, ponieważ nie są męczące dla oka i dają większą swobodę w kwestii dalszej aranżacji.

Sprawdź wszystkie nasze projekty wnętrz – https://gl-architekci.pl/projekty-wnetrz/

architekt, założyciel i lider pracowni

Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA

Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects,  pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]