Nowoczesny kształt domu a koszty jego budowy
Koszty budowy zależne są od wielu czynników, jednak nawet dysponując nieco skromniejszym budżetem można postawić na nowoczesny projekt domu, który okaże się w pełni funkcjonalny i piękny. Na wysokość kosztów przekłada się to jak skomplikowany jest projekt. Wszystkie rozwiązania, poczynając od technologii wznoszenia, a na formie dachu kończąc mają niebagatelny wpływ na ostateczny koszt inwestycji. Jak zaprojektować nowoczesny dom przy mniejszych środkach?
Projekt zgodny z potrzebami – przystępny, nowoczesny dom
Jednym z głównych czynników decydujących o kosztach budowy jest forma bryły budynku. Mówiąc krótko – im projekt prostszy, tym tańszy. Jest to główna zasada dla osób poszukujących oszczędności, które na późniejszych etapach można zainwestować np. w wysokiej jakości wyposażenie. Dom nowoczesny, o prostej, zwartej bryle, z ograniczoną ilością elementów takich jak balkony czy wykusze jest nie tylko tańszy, ale także szybszy w budowie.
Ekonomiczna względem budżetu bryła domu będzie zbliżona do prostopadłościanu lub sześcianu. Tego typu forma oznacza zachowanie optymalnego stosunku powierzchni zabudowy do finalnej kubatury budynku. Podobne rozwiązanie umożliwia także zaprojektowanie prostszego dachu – płaskiego lub dwuspadowego, które nie wymagają przygotowania skomplikowanej więźby. Jest to w szczególności wariant na nowoczesny projekt domu parterowego, który powierzchniowo będzie odpowiadał potrzebom pary lub osób mieszkających samotnie.
Przestrzeń dla rodziny: projekt domu nowoczesny
Dom musi być dopasowany do potrzeb jego mieszkańców. Rodzina z dziećmi może postawić na projekt domu z poddaszem użytkowym. W ten sposób, niewielkim dodatkowym nakładem zyskać można dodatkową przestrzeń. Ponownie, jeśli projekt domu nowoczesny charakter zachowuje dzięki prostej bryle – tym lepiej. Aby skosy dachu jak najmniej wpływały na funkcjonalność poddasza, ich konstrukcja powinna być odpowiednio przemyślana i uproszczona, co jest zdecydowanie łatwiejsze do zrealizowania jeśli bryła budynku jest prosta.
Rzecz wygląda podobnie w przypadku projektu domu dwukondygnacyjnego. Koszty samej budowy okażą się rzecz jasna wyższe, niż w przypadku budynku parterowego, ale stosując się do wymienionych powyżej zasad, można skutecznie wpłynąć na ich obniżenie oraz ekonomiczną eksploatację domu w późniejszym czasie.
Przy wsparciu odpowiedniego architekta można postawić swój wymarzony dom, dbając jednocześnie o optymalne rozdysponowanie dostępnego budżetu. Wiele rzecz jasna zależy od doboru samych materiałów oraz ewentualnych kosztów adaptacji działki, ale dobrze przemyślany projekt stanowi najlepszą bazę pod rozpoczęcie każdej inwestycji.
architekt, założyciel i lider pracowni
Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA
Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects, pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.