Jak optycznie powiększyć przestrzeń mieszkania? Architekci radzą

Jak optycznie powiększyć przestrzeń mieszkania? Architekci radzą

Nawet niewielkie nowoczesne mieszkanie może wydawać się bardziej przestronne, gdy zostanie zaaranżowane w przemyślany sposób. Odpowiedni dobór kolorów, form, rozmieszczenie mebli, aranżacja okien – te i wiele innych czynników wpływają na to, jak postrzegane są Twoje wnętrza. Jeżeli zależy Ci na tym, by wyglądały na większe niż w rzeczywistości, skorzystaj z naszych wskazówek.

Jasne kolory bazowe

Mieszkanie nowoczesne zazwyczaj jest jasne, pełne światła, świeże. Dlatego tak ważne jest, aby jego ściany i sufity były pociągnięte jasną farbą. Może to być klasyczna biel, ale też subtelny ecru czy bardzo delikatny popiel. Możliwości jest wiele, ale pamiętaj, że baza powinna być jasna. Najlepiej kiedy meble też takie są. Stół z białym blatem na dębowych nogach, do tego tapicerowane krzesła na stalowej konstrukcji. Idąc o krok dalej, możesz wybrać modele wykonane z transparentnego tworzywa sztucznego – świetnie kreują przestrzeń i odbijają refleksy świetlne. 

Minimalizm w wyborze wyposażenia

Lubisz otaczać się ładnymi przedmiotami? Mieszkanie nowoczesne powinno być oszczędne w formie, dlatego zrezygnuj z przepychu i wielkogabarytowych mebli. Wybieraj tylko to, co potrzebne – szafka pod telewizor, kanapa, fotel, stolik kawowy, lampa. Zazwyczaj taki zestaw jest wystarczający by stworzyć komfortową, lecz minimalistyczną przestrzeń. Wygodne przejścia między meblami zapewniają nie tylko komfort, ale też budują przestronne wrażenie. 

Jeżeli urządzasz nowoczesne małe mieszkanie i musisz na niewielkim metrażu przechować sporo rzeczy, wybierz szafy zabudowane. Ich kolor i wygląd często zlewa się ze ścianą, dzięki czemu nie ingerują zbyt mocno w przestrzeń.

Odsłonięte okna

Zamiast ciężkich stor i firanek, które blokują dopływ światła zewnętrznego postaw na rolety, żaluzje lub inne przesłony idealnie przylegające do ram okiennych. Z łatwością uniesiesz je na maksymalną wysokość, aby nowoczesne mieszkanie w bloku zalało się słońcem. Nocą będą strzec Twojej prywatności, ale dzięki swojej minimalistycznej, idealnie dopasowanej do okna konstrukcji nie będą przytłaczać pokoju.

Detale są ważne

Aby optycznie powiększyć wnętrze, umieść w pokoju lustra. Mogą pokrywać całą ścianę lub zajmować tylko jej część. Najlepiej, kiedy nie mają ram i są mocowane np. na kleju. Mieszkanie nowoczesne powinno również mieć odpowiednie oświetlenie, które nie tylko dostarcza światła po zmroku, ale też dekoruje pomieszczenie. W tej roli świetnie się sprawdzą lampy stojące lub wiszące z lekkimi w formie kloszami, np. ze szkła.

 

architekt krajobrazu, założycielka pracowni

Absolwentka Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura Krajobrazu. Dyplom pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu „Planowanie Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna.”

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]