Dom z drewna nie tylko na wakacje – jak powinien wyglądać w praktyce?
Projekty domów drewnianych przeżywają obecnie swój renesans. Tego typu budownictwo jest dzisiaj popularne nie tylko w górach czy miejscowościach wypoczynkowych, ale też w miastach. Ludzie pragnący zbliżenia z naturą decydują się na dom całoroczny z drewna, stawiany z bali lub prefabrykatów. Każda z opcji ma swoje zalety. Poznaj je lepiej, nim wybierzesz tę technologię budowlaną.
Domy z drewna są piękne, ciepłe, ekologiczne i ekonomiczne. Świetnie wpisują się w charakter działek umiejscowionych w okolicach lasów i jezior, ale coraz częściej też można jest spotkać na peryferiach dużych miast. Dążenie do zbliżenia z naturą może zostać zaspokojone dzięki dobremu projektowi domu drewnianego.
Konstrukcja – dom z drewna całoroczny
Wyróżnia się kilka technologii budowlanych, w których głównym materiałem konstrukcyjnym jest drewno. Do najpopularniejszych należą:
- domy z bali – powstają z belek sosnowych, świerkowych, jodłowych. Łączy się ze sobą elementy mokre i suche w odpowiednich proporcjach, przekładając na zmianę warstwą izolacyjną,
- domy szkieletowe – budynki z prefabrykatów ustawianych na stelażu. Domy mają cienkie ściany, a ich wnętrza są przestronne. Technologia cieszy się popularnością ze względu na niską cenę oraz możliwość tworzenia różnorodnych projektów domu z drewna.
Wybór konkretnej technologii zależy od upodobań inwestora i jego budżetu. Domy z bali w stylu góralskim czy mazurskim są bardziej tradycyjne, z kolei szkieletowe zbliżone stylem do budownictwa skandynawskiego.
Dlaczego warto postawić na dom całoroczny z drewna
Oprócz oczywistych względów wizualnych, dom z drewna całoroczny ma też szereg innych zalet, za które jest ceniony przez projektantów, architektów i samych użytkowników. Należą do nich:
-
- szybkość budowania – domy szkieletowe lub z bali powstają w krótkim czasie, są składane z gotowych elementów,
- trwałość i wytrzymałość – dzięki dobrej jakości drewnu oraz prawidłowej impregnacji, nieruchomości świetnie się prezentują przez długi czas,
- przyjazność ludziom i środowisku – mikroklimat panujący w drewnianych wnętrzach jest dobry dla ludzi, a sama technologia ekologiczna,
- ciepło – drewno dobrze je kumuluje i nie wychładza się tak szybko jak beton.
Jeżeli lubisz mieszkać wygodnie i pięknie, postaw na dom z drewna. Projekt możesz zaadaptować do swoich potrzeb, decydując o układzie pomieszczeń, metrażu, orientacji względem stron świata. Duża swoboda panuje też przy wykańczaniu wnętrz, które mogą być tradycyjne lub nowoczesne.