Czy dom o małej powierzchni może wydawać się duży i funkcjonalny?

Czy dom o małej powierzchni może wydawać się duży i funkcjonalny?

Ograniczone fundusze lub działka o niewielkiej powierzchni nie muszą oznaczać rezygnacji z marzeń o własnym domu. Nowoczesne projekty małych domów pozwalają na zaaranżowanie wnętrz przestronnych, które wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. W takich pomieszczeniach najważniejsze jest staranne rozplanowanie stref, aby zapewnić domownikom prywatność, a przy tym maksymalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy.

Mały dom to spore wyzwanie architektoniczne. Jednak – jak pokazują projekty i wizualizacje – ograniczona przestrzeń stwarza także wiele możliwości. Dobrze opracowany projekt małego domu parterowego lub z poddaszem użytkowym sprawi, że przyszli właściciele nieruchomości odnajdą w jego wnętrzu spokój, bezpieczeństwo oraz komfort, którego pragną.

Podział na strefy

Każdy projekt małego domu skorzysta na dobrze rozplanowanym podziale na strefy. Najczęściej przyjmuje się, że kuchnia, jadalnia, salon i gabinet stanowią część dzienną przeznaczoną do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, pracy oraz rozrywki. Z kolei sypialnie, garderoba, łazienka uchodzą za prywatne i powinny znajdować się w innej części domu – na piętrze, antresoli lub po drugiej stronie pokoju gościnnego. Strefa nocna z założenia jest dostępna tylko dla domowników, dlatego osoby z zewnątrz nie muszą mieć do nich dostępu. 

Otwarte przestrzenie

Zgodnie z aktualnymi trendami – zwłaszcza na niewielkim metrażu – nie powinno się stawiać zbyt wielu ścian działowych. Stanowią one barierę komunikacyjną, przytłaczają i tak już małe wnętrza, a do tego sprawiają, że są one ciemne i ciasne. Możliwie jak największe, jasne przestrzenie to ważny element dopełniający projekty domów małych. Cały parter może być tutaj funkcjonalną strefą dzienną, a piętro lub antresola stanowić prywatną sypialnię.

Przestrzeń może też „otwierać się” na zewnątrz. Wstawiając duże okna i przeszklone ściany, uzyskuje się idealne połączenie pokoju z tarasem. Ma się wrażenie, że ogród niejako wchodzi do środka, a całość jest spójna i harmonijna.

Jasne kolory 

Jasne kolory optycznie powiększają wnętrza. W projekcie małego domu warto więc uwzględnić tę wiedzę i wybrać:

  • barwione na jasny odcień podłogi dębowe lub bukowe, 
  • białe lub beżowe kafelki, płytki ceramiczne,
  • ściany pokryte farbami lub tapetami z jasnymi, delikatnymi dekorami,
  • światła w lekkich oprawach, które emitują jasne, rozproszone światło w ciepłym odcieniu.

Nie tylko kolory wpływają na sposób postrzegania wnętrz. Projekt małego domu parterowego lub piętrowego na etapie aranżacji powinien zakładać wykorzystanie przeszkleń oraz luster. One także sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, jasne i dynamiczne.

architekt, założyciel i lider pracowni

Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA

Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects,  pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]