Definicja nowoczesnego osiedla – czy to tylko wygląd?

Definicja nowoczesnego osiedla – czy to tylko wygląd?

Wymagania wobec dzisiejszego budownictwa wielorodzinnego znacznie wzrosły w ostatnich latach. Oznacza to, że projektując nowoczesne osiedle, trzeba uwzględnić estetykę nieruchomości, jakość jej wykonania, ekspozycję względem stron świata oraz wpasowanie w otoczenie. To zadanie, z którym poradzi sobie doświadczony architekt.

Nowoczesne osiedle mieszkaniowe, czyli jakie?

Wielu deweloperów reklamuje swoje inwestycje jako nowoczesne osiedla mieszkaniowe. Co właściwie kryje się pod tym hasłem? Na pewno nie tylko sama estetyczna fasada czy designerskie wykończenia. Choć są one ważne i przykuwają wzrok, to jednak dzisiejsi inwestorzy oczekują znacznie więcej. Co według kupujących sprawia, że nowoczesne osiedle jest atrakcyjne? Chodzi m.in. o:

  • ogrodzony teren, który utrudnia osobom z zewnątrz przedostawanie się do środka bez znajomości kodu dostępu;
  • strzeżone osiedle, a więc: obecność monitoringu, systemu alarmowego, ochroniarza w portierni;
  • dostęp do terenów rekreacyjnych – nowoczesne osiedle plan powinno mieć uzupełniony o strefę wypoczynku – alejki spacerowe, place zabaw, siłownie “pod chmurką”, a także nasadzenia zieleni;
  • miejsca parkingowe – zarówno przed wejściem do budynku, jak również w podziemiach
  • balkon, taras lub ogródek – chęć spędzania czasu na świeżym powietrzu nie wyklucza mieszkania w bloku. Apartamenty z dużymi balkonami, tarasami na dachach czy ogrodzonymi ogródkami to coraz częstszy widok na osiedlach nowoczesnych.

Wygląd budynków też się liczy. Dlatego jasne elewacje z kamiennymi czy drewnianymi akcentami, a do tego szklane balustrady z elementami chromowanymi przykuwają wzrok. Ważne, by budynek miał swój niepodważalny charakter. Dobra kompozycja i funkcjonalność, to tylko i aż tyle by móc cieszyć się dobrą architekturą. Świadome podejście do architektury wymaga od architekta uwzględnienia nie tylko estetyki budynku, ale jego funkcjonalności, relacji przestrzennych czy zapotrzebowania energetycznego. Coraz częściej w dyskusjach publicznych pojawia się aspekt recyklingu materiałów budowlanych. To kolejny aspekt, o którym musi pamiętać architekt, projektujący budynki przyszłości. Co dziś jest na etapie projektu będzie realnym obiektem, a w perspektywie dziesiątek lat trzeba będzie pochylić się nad tym, jak użyte materiały utylizować. Najlepiej, jeśli są to materiały naturalne, które po obróbce można na nowo wykorzystać w kolejnym procesie budowlanym. 

Mieszkania na nowoczesnych osiedlach

Niektóre inwestycje są kameralne – zakładają powstanie tylko jednego budynku z kilkoma mieszkaniami wewnątrz. Inne są rozbudowane i tworzą całe nowoczesne osiedla mieszkaniowe. Kupujący mogą wybrać spośród nich lokal idealnie usytuowany względem stron świata, o odpowiednim metrażu i układzie wnętrz (choć te, często można zmienić). 

Przy wyborze mieszkania, które ma spełniać najwyższe standardy trzeba jeszcze sprawdzić, czy deweloper zastosował rozwiązania energooszczędne. Do nich zaliczają się wszystkie instalacje wpływające na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Solidne materiały budowlane, szczelne okna o optymalnym współczynniku przenikania ciepła, systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne, a czasem nawet fotowoltaika. Standard, jaki reprezentuje osiedle nowoczesne, może być naprawdę wysoki i nie zależeć wyłącznie od wyglądu budynków, które znajdują się na jego obszarze.

Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]