Budowa od podstaw czy remont starszego domu? Za i przeciw oczami architekta

Budowa od podstaw czy remont starszego domu? Za i przeciw oczami architekta

Inwestycja w nieruchomość to zawsze duże obciążenie finansowe. Chcąc posiadać własny dom, zastanawiasz się zatem, co najlepiej wybrać – budować od podstaw, wybierając nowoczesny projekt domu czy zdecydować się na remont starego domu. Każda opcja ma swoje wady i zalety, a w podjęciu decyzji pomoże Ci zestawienie uwag i rad architekta.

Kiedy warto zdecydować się na remont starego domu?

Remont starego domu jest zazwyczaj zależny przede wszystkim od lokalizacji budynku. Jeżeli jest położony w atrakcyjnym miejscu, to warto rozważyć jego zakup i późniejszą metamorfozę. Zazwyczaj takie obiekty wymagają remontu lub renowacji. To szansa dla kupującego, aby wprowadzić własne zmiany i modyfikacje. Jednocześnie zaletą jest niska cena, zazwyczaj będąca równowartością większego mieszkania w bloku. Na rynku nie brakuje jednak droższych ofert, sugerujących, że dom jest w dobrej kondycji technicznej (np. po remoncie, wymianie instalacji) i właściciel sprzedaje go wraz z wyposażeniem.

Niestety w związku z zakupem i remontem starego domu mogą się też pojawić pułapki, dlatego przy oględzinach nieruchomości trzeba poprosić o pomoc specjalistę. Oceni on stan budynku i określi, jakich przeróbek wymaga. Jeżeli konstrukcja ścian czy dachu jest naruszona a instalacje przestarzałe, może się okazać, że bardziej opłacalne będzie wyburzenie obiektu i postawienie nowego. Niestety to powoduje wydłużenie całej inwestycji i bardzo winduje koszty.

Kiedy lepiej postawić na nowoczesny projekt domu i budowę od podstaw?

Jak można wywnioskować, remont starego domu na wsi nie jest rozwiązaniem dla każdego. Alternatywę stanowi rzecz jasna budowa domu od podstaw, co niesie ze sobą atrakcyjne zalety:

  • masz dużą swobodę w wyborze nowoczesnego projektu domu;
  • kontrolujesz każdy etap inwestycji – dokładnie wiesz, co i jakimi materiałami zostanie wykonane;
  • wprowadzasz się do nowego domu, który urządzasz „po swojemu”.

Brzmi świetnie, jednak i tutaj trzeba wskazać na pewne wady, a przynajmniej dyskomfort. Inwestor musi poświęcić sporo czasu na znalezienie idealnej działki w okolicy, która go interesuje. Często cena gruntów jest wysoka, a do kosztów trzeba doliczyć jeszcze uzbrojenie (przyłącze kanalizacji, sieci wodociągowej, elektrycznej, gazowej). Dużo formalności do załatwienia, a także długi czas realizacji inwestycji są tym, co najczęściej zniechęcają i popychają kupujących ku innym rozwiązaniom.

Dzięki doświadczeniu oraz wiedzy architekta można stworzyć projekt domu nowoczesny, w oparciu o warunki jakie oferuje zakupiona działka, jak również przebudować nieruchomość z rynku wtórnego. Każde z rozwiązań ma wady i zalety. 

architekt krajobrazu, założycielka pracowni

Absolwentka Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura Krajobrazu. Dyplom pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu „Planowanie Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna.”

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]