Czym wyróżniają się nowoczesne domy w stylu amerykańskim?
Amerykanie słyną z upodobania do wielości i komfortu. Dlatego ich domy zwykle są przestronne i reprezentatywne. Inspirowane stylem zza oceanu budynki coraz częściej pojawiają się również w naszym kraju. Sprawdź, za co Polacy pokochali ten styl i czym wyróżnia się nowoczesny dom amerykański!
Dom amerykański – najważniejsze cechy
Czym wyróżnia się klasyczny dom amerykański? Można wymienić co najmniej kilka takich cech. To m.in.:
- duża, wielopoziomowa bryła – parter i piętro, a często również dodatkowy strych oraz piwnica, choć spotykane są również rozległe domy parterowe,
- garaż w bryle domu – zazwyczaj na co najmniej dwa samochody,
- reprezentatywne wejście bez wiatrołapu – bezpośrednio do przestronnego holu,
- duże pomieszczenia – na parterze przede wszystkim salon, kuchnia i jadalnia, nierzadko tworzące jedną przestrzeń, obowiązkowo łazienka (lub toaleta), czasami również gabinet, dodatkowa bawialnia lub innego rodzaju pomieszczenia rodzinne,
- sypialnie z przestronnymi garderobami i nierzadko łazienkami typu en-suite.
Z zewnątrz klasyczny dom w stylu amerykańskim będzie miał wielospadowy dach i często dużą werandę przed wejściem lub wręcz dookoła bryły. Zazwyczaj stosuje się okna o różnych kształtach z niskimi parapetami, liczne gzymsy i wykusze, a nawet wieżyczki. Nowoczesny dom amerykański to jednak częściej prostopadłościenny kształt i płaski dach. Wówczas stosuje się również duże przeszklenia. Bryła zazwyczaj jest urozmaicona – występują np. różnice wysokości. Na tyłach posesji powinno się znaleźć miejsce na spory taras i ogród, a w wersji ekskluzywnej również basen.
Nowoczesny dom – styl amerykański w praktyce
Marzy Ci się właśnie taki dom? Styl amerykański z pewnością jest ciekawy, a przeniesiony na polski grunt projekt tego typu będzie się wyróżniał. Jeśli chcesz w pełni oddać ducha architektury zza oceanu, warto też zainteresować się tamtejszą technologią budowlaną. W Stanach Zjednoczonych, a także Kanadzie najczęściej buduje się metodą szkieletową. Konstrukcja ścian powstaje z drewnianych belek, a wypełnia się ją najczęściej za pomocą płyt gipsowo-kartonowych.
Dzięki odpowiednim materiałom i technologiom może powstać solidny, komfortowy i ciepły nowoczesny dom. Projekt tego typu ma również jedną ważną zaletę – można go zrealizować bardzo szybko, nawet w kilka tygodni. Ponadto dom amerykański budowany w technologii szkieletowej dość łatwo rozbudować lub przerobić. Co więcej, metoda pozwala na uzyskanie większej powierzchni przy mniejszych kosztach. Dlatego z pewnością warto rozważyć jej zastosowanie.