Co wpływa na koszt naszego projektu?

Co wpływa na koszt naszego projektu?

Bardzo często to właśnie koszt projektu domu stanowi główny czynnik decydujący przy wyborze odpowiedniej koncepcji. Przygotowując się do postawienia swojego wymarzonego domu, warto zapoznać się z ofertą gotowych projektów oraz zasięgnąć porady doświadczonego architekta. W drugim przypadku usługi profesjonalisty umożliwią opracowanie koncepcji idealnie dopasowanej do wymogów parceli budowlanej, a także – zgodnej z gustem i potrzebami klienta.

Koszt indywidualnego projektu domu – od czego zależy

Poszukując możliwości poczynienia oszczędności, niezależnie od powierzchni użytkowej, jaką ma mieć dom, zawsze trzeba uwzględnić:

  • Rodzaj projektu:

Wybierać można między projektami gotowymi lub zdecydować się na projekt indywidualny, zlecony architektowi. Gotowe projekty domów jednorodzinnych kosztują w granicach kilku tysięcy złotych. Na pierwszy rzut oka jest to opcja bardzo atrakcyjna, ale dodatkowe opłaty związane z adaptacją projektu czy wprowadzaniem poprawek w projekcie mogą pierwotną cenę znacznie zawyżyć. Koszt projektu indywidualnego wynosić może nawet kilkukrotnie więcej, ale warto pamiętać, że takie rozwiązanie daje z kolei możliwość stworzenia domu praktycznie “skrojonego na miarę” – zarówno względem właścicieli, jak i samej działki. Wyższy koszt indywidualnego projektu domu może przy tym oznaczać możliwość zaprojektowania domu przyjaznego dla środowiska lub utrzymanego w ściśle określonym stylu.

  • Formę i wielkość domu:

Dom o prostej, zwartej konstrukcji będzie znacznie łatwiejszy do zaprojektowania i samego wzniesienia, stąd też cena podobnych projektów podobnych planów okaże się znacznie niższa. Na koszt projektu domu jednorodzinnego wpływać będzie także obecność dodatkowych elementów w bryle budynku (jak np. wykuszy czy balkonów).

  • Ilość kondygnacji:

Warto dokładnie przeanalizować potrzeby rodziny dotyczące ilości metrażu. Najtańszą opcję stanowią domy parterowe, lecz dobrze pamiętać o opcji uzupełnienia takiego projektu o funkcjonalną przestrzeń na poddaszu. Koszta związane z przygotowaniem projektu wzrastają wraz z liczbą kondygnacji, ale przy tym o finalnej cenie zadecydują konstrukcja i pokrycie dachu.

Na wysokość kosztów przygotowania projektu mogą wpłynąć także takie aspekty jak: renoma biura projektowego, region w którym zamawia się projekt (koszty różnią się między poszczególnymi województwami) a także rodzaj dobranych materiałów, systemów oraz technologii wznoszenia. Ceny mogą wahać się w zależności od wielu pomniejszych czynników, dlatego też całość koncepcji najlepiej szczegółowo omówić z profesjonalnym architektem.

architekt, założyciel i lider pracowni

Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA

Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects,  pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]