Jak zaprojektować idealną kawalerkę – wykorzystanie przestrzeni do maksimum

Jak zaprojektować idealną kawalerkę – wykorzystanie przestrzeni do maksimum

Kawalerka to wymagająca przestrzeń – zwykle na bardzo małym metrażu trzeba zmieścić wiele funkcji. Dlatego nie jest łatwo sprawić, by mieszkanie było jednocześnie funkcjonalne i estetyczne, a przy tym nie sprawiało wrażenia ciasnego czy zagraconego. Nowoczesna kawalerka może być jednak bardzo wygodnym miejscem do życia.

Nowoczesna kawalerka – ciasna, ale własna

Standardowa kawalerka to zwykle niewielki metraż (w nowym budownictwie może to być zaledwie 20, w starszym nieco więcej – do ok. 40m2) i bardzo prosty rozkład – jeden pokój, aneks lub osobna kuchnia, łazienka, czasami niewielki wydzielony przedpokój. W takim przypadku trudno o wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Można jednak w taki sposób zaaranżować wnętrze, by każda funkcja miała w mieszkaniu swoje miejsce.

Jeśli marzy Ci się funkcjonalna, nowoczesna kawalerka, projekt wnętrza powinien być prosty. Należy zredukować liczbę mebli do minimum oraz w miarę możliwości wybierać poszczególne elementy wyposażenia oszczędne w formie, unikając tym samym efektu przeładowania przestrzeni.

Nowoczesna kawalerka: aranżacja z pomysłem

W każdym niewielkim wnętrzu pojawia się problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Warto wykorzystać każdy skrawek przestrzeni, zabudowując wnęki i tworząc szafy sięgające od podłogi do samego sufitu. Wówczas powstanie bardzo praktyczna, nowoczesna kawalerka. Aranżacja może uwzględniać też dodatkowe „sprytne” rozwiązania, dzięki którym w mieszkaniu będzie mógł panować ład i porządek.

  • Jeśli masz miejsce na osobne łóżko, wybierz takie na podwyższeniu z szufladami lub innego rodzaju schowkami pod spodem. Możesz też zamówić ramę u stolarza, dostosowując ją do swoich potrzeb.
  • Kawalerka nowoczesna z wysokimi sufitami jest znacznie łatwiejsza w aranżacji. Zbuduj antresolę, na której zaaranżujesz sypialnię i postaw za zabudowę szafami aż do samego sufitu.
  • Kwestię miejsca do odpoczynku, jedzenia i pracy może załatwić postawiona przy sofie ława z podnoszonym blatem, który dostosuje się do Twoich potrzeb.
  • Jeśli kuchnia ma formę aneksu, warto wizualnie oddzielić ją od reszty pomieszczenia np. za pomocą niewielkiej wyspy lub barku, który przyda się również podczas spożywania posiłków. Tym sposobem uzyskuje się wyraźny podział na strefy funkcjonalne.
  • W kawalerce można również przyjmować gości! Rozkładany stół oraz lekkie, przenośne i składane lub możliwe do przechowywania w stosie siedziska załatwią sprawę.

Wbrew obiegowej opinii w małym wnętrzu nie trzeba się bać odważnych kolorów i nietypowych rozwiązań projektowych. Aranżacja nowoczesnej kawalerki może być również bardzo ciekawa, kolorowa i wyrażająca osobowość właściciela. Dobrze zdać się na pomoc doświadczonego architekta, który pomoże wprowadzić w życie wiele ciekawych pomysłów i dopasować projekt do Twojego gustu oraz stylu życia.

Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]