Czy architekt, architekt wnętrz i dekorator to to samo i dlaczego nie?
Każda inwestycja wymaga wsparcia profesjonalisty – od przygotowania planu, poprzez zdobycie wszystkich niezbędnych pozwoleń i dopełnienie formalności, aż po samą realizację i wystrój wnętrz. Nowoczesna architektura w Polsce tworzona jest przy udziale architektów, architektów wnętrz oraz dekoratorów. Do kogo zwrócić się po pomoc na poszczególnych etapach prac?
Uprawnienia specjalistów – nowoczesna architektura domów
Poszukując pomocy u specjalistów, trzeba wiedzieć do kogo się zwrócić. Znajomość prawa budowlanego, odpowiednie uprawnienia oraz umiejętności są niezbędne np. przy tworzeniu indywidualnego planu domu są niezbędne już na wstępnych etapach prac. Wiedza dotycząca organizacji i dekorowania wnętrz z kolei okaże się przydatna przy prowadzeniu prac wykończeniowych lub aranżowaniu przestrzeni pod konkretne potrzeby. Nowoczesna architektura wymaga wsparcia specjalistów – oto czym zajmuje się każdy z nich:
- Architekt budowlany
W odróżnieniu od osób zajmujących się aranżacją wnętrz oraz krajobrazu, architekt budowlany musi zdobyć odpowiednie wykształcenie (studia inżynierskie na politechnice), które uzupełni o komplet uprawnień poświadczających jego znajomość prawa budowlanego, w tym poszczególnych działań z zakresu projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414). Architekt budowlany odpowiedzialny jest m.in za tworzenie projektów, więc jego usługi okażą się przydatne przede wszystkim osobom zainteresowanym przygotowaniem indywidualnego projektu domu, a także przy zatwierdzaniu i adaptacji projektów gotowych.
- Architekt wnętrza
Z punktu widzenia polskiego prawa budowlanego, wykonywanie zawodu architekta wnętrz nie jest objęte regulacjami. Praca tego typu wymaga jednak posiadania fachowej i rozległej wiedzy z zakresu budownictwa. Nie da się ukryć, że architektura nowoczesna szczególnie mocno bazuje na kompetencjach osób specjalizujących się w adaptowaniu przestrzeni mieszkalnych (a także biurowych i publicznych) uwzględniając przy tym konkretne potrzeby właścicieli lokalu. Usługi architekta wnętrz okażą się pomocne przy planowaniu oraz realizowaniu prac wykończeniowych w najróżniejszych obiektach, z zachowaniem zasad ergonomii i przy wykorzystaniu warunków oferowanych przez dany obiekt.
- Dekorator
Zadaniem dekoratora wnętrz jest z kolei dbałość o stworzenie odpowiedniej atmosfery we wnętrzu, m.in. poprzez dobór palety kolorystycznej, mebli oraz dodatków. Korzystając z usług dekoratora można liczyć na pomoc w zmianie wyglądu wnętrza, uwydatnienia jego walorów oraz wizualnym maskowaniu mankamentów. Jego usługi z pewnością okażą się pomocne dla osób poszukujących sposobów na metamorfozę oraz nadanie aranżacji indywidualnego charakteru.