Projekt pawilonu OperaLab w Warszawie
Lokalizacja:
Warszawa, Polska
Rok:
2012
Projekt pawilonu wystawienniczego OperaLab
Opracowanie konkursowe na projekt pawilonu wystawienniczego przy budynku Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Pawilon jako część interdyscyplinarnego projektu polegającemu na tworzeniu przestrzeni dyskusji, wymiany myśli i poglądów o współcześnie zmieniającym się obrazie naszych miast oraz nowoczesnej roli sztuki. OperaLab to przestrzeń stworzona z myślą o możliwości prowadzenia dialogu na temat współczesnych miast, miejsce łączące różne płaszczyzny sztuki, przenoszące idee, zmuszające do konfrontacji poglądów z rzeczywistością oraz próbą odpowiedzi na pytanie o wpływ idei na strukturę i wartości miast.
Projekt pawilonu w sąsiedztwie Opery Narodowej
Koncepcja projektowa pawilonu mocno nawiązywała do budynku sąsiadującej Opery. Jest czymś w rodzaju kartki wyrwanej z notesu kompozytora. Zapisana liniami nut, odnośników, przemyśleń i uwag. Obrazuje proces twórczy i przenoszenie idei i myśli twórczych poprzez papier do rzeczywistości. Proces twórczy to niezwykle fascynujący proces, który nam architektom jest również szczególnie bliski. Idea projektowa, rodząca się w głowie, wymaga zauważenia, weryfikacji, wyodrębnienia i utrwalenia. Inaczej przepada nieodkryta.
Projekt pawilonu o czytelnej koncepcji
Koncepcja projektowa to niezwykle ważne narzędzie, które odpowiada na wiele pytań i niejasności, często wręcz tych o których istnieniu nie zdajemy sobie nawet sprawy. Koncepcja projektowa wymaga doświadczenia i szerokich horyzontów myślowych. Jest niczym dobrze wykreślona mapa, po której możemy się poruszać i nawigować we właściwym celu. Zdają sobie z tego sprawę wprawni inwestorzy, którzy etap koncepcji traktują z niezwykłą starannością i uwagą. Brak tego etapu lub traktowanie go powierzchownie skutkować może fatalnymi w skutkach decyzjami, które w przypadku inwestycji pociągają za sobą straty finansowe.
Projekt pawilonu jako miejsce wyjątkowych wydarzeń kulturalnych
Projekt pawilonu wystawowego lokalizuje go na Placu Teatralnym vis a vis głównego wejścia do Opery. Wejście do pawilonu zaś przypomina zaglądnie do szkicownika artysty, który stawia pierwsze kroki na drodze twórczego budowania dzieła. Specjalnie wyprofilowana płaszczyzna wejścia wzorowana jest zagiętą kartą papieru. A w środku przestrzeń wymiany myśli, kameralnych koncertów, interdyscyplinarnych wystaw, wykładów i projekcji.
Nasi klienci
[logocarousel id=”865″]