Ile powinno trwać przygotowanie projektu domu?
Wahasz się między kupnem gotowego, a zamówieniem indywidualnego projektu domu od architekta? Choć pierwsza opcja wydaje się być kusząca ze względu na krótki czas oczekiwania, to w praktyce nie zawsze tak jest. Bardzo często gotowe projekty wymagają naniesienia zmian czy adaptacji względem stron świata, wydanych warunków zabudowy czy odległości, które trzeba zachować. Ile zatem czeka się na finalny projekt domu jednorodzinnego?
Pracownie architektoniczne rozumieją pośpiech klientów, którzy chcą jak najszybciej uzyskać gotowy nowoczesny projekt domu i przystąpić do realizacji inwestycji swoich marzeń. Jednak ich praca wymaga skupienia, analizy, opierania się na danych pozyskanych z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, mapie ewidencyjnej oraz informacjach o uzbrojeniu działki. Samo przygotowanie przez inwestora dokumentów zajmuje przynajmniej kilka dni roboczych, a czasem przeciąga się do kilku tygodni.
Opracowanie koncepcji wstępem do projektu domu
Architekt otrzymawszy wszelkie niezbędne dokumenty może opracować nowoczesny projekt domu parterowego. Im więcej inspiracji pokażesz zleceniobiorcy i im dokładniej opiszesz swoją wymarzoną nieruchomość, tym sprawniej przebiegnie współpraca. Dla architekta ważne są też takie dane jak:
- liczba osób zamieszkująca budynek,
- oczekiwany metraż, kubatura, liczba kondygnacji, układ pomieszczeń,
- budżet przewidziany na jego realizację,
- oczekiwania względem użytych materiałów, technologii, rozwiązań energooszczędnych,
- pomysł na zagospodarowanie działki.
Wstępna koncepcja dzięki wszystkim danym może przerodzić się w nowoczesny projekt domu jednorodzinnego. Architekt zaczyna pracę po podpisaniu umowy, a następnie osobistych oględzin działki. Przedstawia na bieżąco swoje pomysły inwestorowi. Od tego, czy wstępny zarys zostanie przez niego zaakceptowany oraz jak przebiegnie dalsza współpraca, zależy jak szybko otrzymasz projekt. Nowoczesny projekt jest nie tylko szkicem z naniesionymi wymiarami, ale też trójwymiarową wizualizacją. Po każdej zgłoszonej przez klienta uwadze, zmiany są nanoszone i ponownie przekazywane do akceptacji.
Trudno jednoznacznie wskazać, jak długo powinno trwać przygotowanie projektu domu nowoczesnego. Nawet, jeśli jest to projekt gotowy to trzeba doliczyć czas potrzebny na jego adaptację. Renomowane pracownie tworzące projekty od podstaw zastrzegają sobie okres od 3 do 6 miesięcy na sfinalizowanie umowy. Zastrzegają jednak wydłużenie tego terminu w zależności od ilości nanoszonych zmian.
architekt, założyciel i lider pracowni
Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA
Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects, pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.