Minimalizm w nowoczesnej architekturze – jak nie przesadzić?
Minimalizm, inaczej nazywany filozofią ograniczania, w ciągu ostatnich lat zyskuje coraz więcej zwolenników, chociaż od dziesięcioleci jest podejściem cenionym przez wielu znakomitych architektów. Chcąc oprzeć swój projekt o założenia promowane przez minimalizm, architektura budynku, jak i wystrój jego wnętrza muszą być ze sobą spójne.
Aranżacja wnętrz wymaga kreatywności oraz dobrego smaku. Nie sztuką jest stworzyć funkcjonalną przestrzeń, ale zaprojektowanie wizualnie spójnego miejsca to już prawdziwe wyzwanie. W architekturze nowoczesnej największą trudność stanowi świadoma rezygnacja ze zbędnych elementów (dodatków czy mebli) na rzecz uwydatnienia wolnej przestrzeni –w taki sposób aby zachować jej funkcjonalność oraz wysoką estetykę.
Minimalizm w architekturze – jak wygląda?
Jednym z założeń filozofii minimalistycznej jest to, że do aranżacji powinno wprowadzać się jedynie elementy esencjonalne, najpotrzebniejsze. Stąd też tendencja do wypełniania przestrzeni mniejszą ilością, dobrze wykonanych, ponadczasowych sprzętów. Minimalizm pomaga uporządkować nie tylko przestrzeń, ale także życie, sprawiając że codzienne funkcjonowanie w danej przestrzeni staje się łatwiejsze.
Minimalizm w architekturze wyróżnia się prostotą, naturalnością i elegancją. Bryła minimalistycznego domu jest zwykle prosta i ma geometryczną formę, bazującą na prostych liniach oraz symetrii. Budynek zawierać może także liczne przeszklenia, które są znakiem rozpoznawczym tego stylu. Nowoczesna architektura domów mieszkalnych czerpie inspiracje z natury, dzięki czemu budynek może właściwie korespondować ze swoim otoczeniem, jednocześnie prezentując się ciekawie i inspirująco.
Przykładem realizacji utrzymanej w tej stylistyce jest np. dom w Łodygowicach, zaprojektowany przez studio Genius Loci Architekci. Rozwiązaniami, po które chętnie chętnie sięgają architekci są takie elementy, jak dwuspadowy dach lub stropodach czy elewacja wykonana np. z betonowych płyt czy naturalnych desek. Dzięki temu nowoczesna forma znacznie lepiej wpisuje się w otaczającą ją naturę.
Jak zaprojektować minimalistyczny, nowoczesny dom?
Pojęcia “architektura nowoczesna” nie oznacza, że musisz zbudować mały dom i zrezygnować ze wszystkich elementów dekoracyjnych, czterospadowego dachu czy niebanalnej formy. Budynek powinien być dopasowany do Twojego stylu życia, potrzeb, a także upodobań. Minimalizm w architekturze to przede wszystkim zaproszenie do eksperymentowania. Stworzenie domu w tym stylu wymaga kreatywności, wyjścia poza schemat i nieszablonowego podejścia do budownictwa. Warto zaufać wizji doświadczonego architekta, który pomoże urzeczywistnić wizję oraz dopasować jej formę do konkretnych potrzeb.
architekt krajobrazu, założycielka pracowni
Absolwentka Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura Krajobrazu. Dyplom pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu „Planowanie Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna.”