Lokalizacja:
Żywiec, Polska
Rok:
2020
Projekt kamienicy wielorodzinnej w Żywcu
Projekt kameralnej kamienicy w ścisłym centrum historycznej tkanki miejskiej. Żywiec to miasto o bogatej historii, miejsce z duszą, które ma wiele do zaoferowania. Bliskość gór to jeden z wielu aspektów, które czyni to miejsce niezwykłym. A do tego niemal kultowy, jeden z najtrudniejszych półmaratonów w Polsce – ten dookoła Jeziora Żywieckiego. Lubimy wyzwania, dlatego też podjęliśmy się tego zadania – zaprojektowania budynku wielorodzinnego na bardzo wąskiej działce pełnej rygorów konserwatorskich i archeologicznych.
Projekt wielorodzinny z duszą
Ideą przyświecającą temu projektowi było stworzenie przestrzeni funkcjonalnego i atrakcyjnego budynku, który spójnie wpisze się w pierzeję ulicy, oraz rozbudowane wewnętrzne dziedzińce. Istotną kwestią jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do widoku za oknem i słońca jednocześnie. Od strony ulicy projektowany budynek otwiera się na ulicę i energię miasta. W części dziedzińca ukształtowaliśmy wewnętrzne patio, które gwarantuje intymność oraz podnosi jakość architektury. Po raz kolejny dążymy do harmonii z otoczeniem, pytając o ideę miejscowego archetypu.
Projekt kamienicy w ścisłym centrum miasta
Parter budynku zajmuje dostępny z ulicy garaż czterostanowiskowy wyposażony w nowoczesne platformy przesuwne, zapewniające w tak ścisłej zabudowie możliwość zaparkowania samochodu pod dachem własnego budynku. Sąsiedztwo otaczających budynków oraz zapisy konserwatorskie zezwoliły na budowę trzykondygnacyjnej kamienicy. Nawiązaliśmy tym samym bardzo ściśle do bezpośredniego sąsiedztwa podkreślając pierzejowy charakter ulicy.
Projekt kamienicy z charakterem
Chcąc zapewnić współczesny charakter budynku, odeszliśmy od typowego wręcz blokowego podziału okien. Zrezygnowaliśmy z symetrii oraz regularności i powtarzalności kolejnych kondygnacji. Duże, niemal panoramiczne okna otwierają budynek na świat, zapewniając komfortowe doświetlenie mieszkań oraz pewien komfort przestrzeni, tak bardzo poszukiwany współcześnie. Prosta i czytelna kompozycja prostokątnych okien w zestawieniu z prostokątami drewna daje poczucie lekkości oraz ciepła, potrzebnego zabudowie mieszkalnej. Czytelne podziały budują wrażenie spokoju i lekkości, wpisując się w charakter architektury XXI wieku.
Projekt nowoczesnego budynku z użyciem drewna
Dębowe drewno o wertykalnym układzie to z jednej strony dynamika i lekkość kompozycji oraz klimat i nastrój z drugiej strony. Naturalne materiały stosowane w architekturze to świetne rozwiązanie, które jest bardzo wyjątkowe. Naturalne materiały są nie tylko zdrowe i bezpieczne. One również pięknie się starzeją, dojrzewają i zmieniają się z czasem. W architekturze poszukujemy rozwiązań ponadczasowych, świadomie często rezygnując z rozwiązań tworzyw sztucznych i wszechobecnych kompozytów. W miarę możliwości wybieramy i sięgamy po naturalne materiały, jakim jest właśnie drewno. Drewno jest materiałem zrównoważonym. To surowiec odnawialny, łatwo poddawany recyklingowi. To co budzi wielki niepokój w wielu współcześnie stosowanych materiałach budowlanych to sposób ich rozkładu i to co po sobie zostawiają. A często jest to proces trwający setki jak nie tysiące lat. Stąd jako osoby odpowiedzialne za jakość przestrzeni naszych miast, staramy się wybierać materiały świadomie. Drewniana deska elewacyjna to świetny wybór i ukłon w stronę przyszłości.
Projekt budynku z wewnętrznym dziedzińcem
Garaż zlokalizowany w parterze budynku, schowany jest za drewnianą elewacją. Wyższe kondygnacje to przestrzenie mieszkalne z dużymi oknami nie tylko na ulicę, ale również na wewnętrzne patia. Dzięki patiom mieszkania mogą czerpać ze słońca o różnych porach dnia. Dają również wrażenie przestronności i intymności zarazem. Jako projektanci staraliśmy się zapewnić możliwie sporo perforacji w bryle budynku, co mieszkańcom da oddech przestrzeni. Wycięte w bryle patia są tak zakomponowany, by tworzyły wewnętrzne dziedzińce, tak przecież powszechne w śródmiejskiej architekturze. Współczesne projektowanie to z jednej strony nowoczesne technologie i korzystanie ze zdobyczy inżynierii, a z drugiej strony wykorzystywanie mądrości i praktyki minionych pokoleń, które wytworzyły pewne kanony i schematy w projektowaniu. Stąd odniesień do wewnętrznych dziedzińców, możemy doszukiwać się już w starożytnym Rzymie.
Autorski projekt zabudowy wielorodzinnej
Architektura poszukująca dialogu z otoczeniem jest sposobem projektowania, który prowadzimy w naszej pracowni. Genius Loci, to opiekuńczy duch miejsca. To również idea naszego projektowania, która zakłada tworzenie budynków harmonijnych i przyjaznych człowiekowi. Świadome projektowanie dalekie jest od bylejakości i szablonowego, masowego podejścia. Wymaga wspólnej drogi inwestora i architekta. Tylko taka droga prowadzi do celu jakim jest realizacja świadomej, dobrej architektury.