Architektura Dom Nad Stawem

Lokalizacja:

Gliwice, Polska

Rok:

2021

Projekt architektoniczny domu nad stawem

Tym razem podjęliśmy się zadania przebudowy istniejącego kameralnego domku nad malowniczym stawem. Domek pełnił rolę miejsca gościnnego, użytkowanego sporadycznie. Miejsce tak wyjątkowe krajobrazowo natchnęło właścicieli do stałego zamieszkania. Bliskość przyrody i otaczające widoki to niewątpliwie atuty miejsca. Lokalizacja Gliwic to dodatkowy walor. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z sielskim krajobrazem, a z drugiej strony korzystamy z atutów dużego miasta. Projektując domy zwracamy uwagę na kontekst otoczenia i uwarunkowania zewnętrzne. Sam projekt architektoniczny jest pochodną m.in. takich czynników jak potrzeby funkcjonalne, układ komunikacyjny czy właśnie panorama otaczającego krajobrazu lub też jej brak. W tym przypadku krajobraz wręcz rozpieszcza, tworząc niesamowitą otulinę, harmonizując otoczenie i dodając “genius loci” projektowanemu miejscu.

 

Genius Loci to nic innego jak projektowanie z troską o harmonię przestrzeni na wszystkich płaszczyznach. W przypadku tego projektu uwagę skupiliśmy na sąsiadującym stawie. Idea projektowa pociągnęła za sobą potrzebę otwarcia i stworzenia panoramicznych widoków na pobliską wodę. Dom zastany, poddany przebudowie to klasyczny, parterowy  budynek nakryty wielospadowym dachem. Wyobraziliśmy sobie nowoczesny dom, prosty i spójny. Dom, który wchodzi w relację z krajobrazem i pozwala, by przyroda mogła go otulić i dzięki refleksom na dużych oknach niemal wejść do jego wnętrza.

Dom Nad Stawem

Projekt domu z widokiem na wodę

Wnętrze domu zostało tak stworzone, by wszystkie podstawowe pomieszczenia zarówno części dziennej jak i nocnej mogły korzystać z widoku za oknem. Na wspólnej osi zlokalizowaliśmy kuchnię, salon i codzienny gabinet. Wszystkie bezpośrednio przy wyjściu na przestronny taras, który niemal dotyka lustra wody. Druga oś to jadalnia i kuchnia. Oba pomieszczenia otoczone tarasem i możliwością bezpośredniego wyjścia na zewnątrz. Podobnie zorganizowaliśmy pomieszczenia piętra. Zaprojektowaliśmy sypialnię z wyjściem na przylegający, prywatny taras. Łóżko ustawione jest w taki sposób, by optymalnie korzystać z panoramicznego widoku. Przylegająca łazienka, również podporządkowana jest temu co za oknem. Widok na lustro wody rozpościera się z wanny, prysznica oraz sauny. Staramy się tak projektować, by tworzyć harmonijne przestrzenie, dbając o właściwa kompozycję nie tylko samej architektury, ale również architektury i krajobrazu. Pokoje dziecięce także wyposażyliśmy we własne, kameralne tarasy. W zabezpieczających tarasy szybach ma odbijać się woda, a sama szyba ma zapewniać niezmącony widok z pokojów i tarasów.

Dom Nad Stawem

Indywidualny projekt domu z tarasami

Wypuszczone tarasy piętra pełnią również rolę zadaszenia tarasu na parterze. Oprócz ciekawej i dynamicznej kompozycji samej bryły uzyskaliśmy bardzo praktyczne rozwiązanie, jakim jest osłonięcie tarasu na parterze. Idąc za myślą projektową, iż forma podąża za funkcją, zadbaliśmy o komfort użytkowania tarasu, zapewniając mu osłonięcie od słońca, deszczu czy mocnych zachodnich wiatrów. Zatroszczyliśmy się o to, by uzyskać to dzięki ciekawym estetycznie zabiegom architektonicznym. Uzyskaliśmy rzeźbiarską kompozycję, delikatnie rozedrganą i organiczną. Zatem pomieszczenia piętra wraz z przylegającymi tarasami nawisają nad kondygnacją parteru, czym odpowiadają na potrzebę funkcji oraz estetyki samego budynku.

Dom Nad Stawem

Autorski projekt nowoczesnego domu o naturalnych materiałach.

Kondygnację parteru tworzy ceglana ściana zewnętrzna. Cegła to bardzo wdzięczny, naturalny materiał. Jego plastyka, pozwala na tworzenie interesujących kompozycji i detali architektonicznych. Dobór cegły wymaga pochylenia się nad detalem jej formy, kolorystyki i faktury. Bardzo lubimy projektować domy z użyciem materiałów, które są naturalne i nie przypominają plastiku. Cenimy sobie to, gdy cegła posiada naturalny melanż kolorystyczny. Lubimy, gdy cegły użyte do stworzenia elewacji delikatnie różnią się od siebie, sprawiając że cała ściana mieni się delikatnością odcieni i faktur. Na masywnym, ceglanym cokole parteru postawiliśmy kondygnację piętra, która z definicji ma być lżejsza niemal lewitująca. Przewieszenia brył uzupełniliśmy materiałem drewna oraz betonowych, wiszących płyt. Drewno użyte w tarasowych wnękach ma wspomagać odczucie obcowania z naturą. Jest przyjemne w odbiorze. Daje poczucie domu i przytulności. Wiszące betonowe płyty natomiast to nawiązanie do nowoczesności i materiału współczesności.

Dom Nad Stawem

Projekt domu o niepowtarzalnym wyglądzie

Jako architekci lubimy pracować z detalem. Jego subtelność uzyskujemy dzięki, temu, że jesteśmy obecni na budowach projektowanych domów. Nadzór autorski to szalenie ważna część projektu. Pozwala skupić się na najmniejszych drobiazgach i projektowych niuansach. Daje możliwość dostrzeżenia tego, czego nie sposób dojrzeć z przestrzeni projektowych programów. Droga projektowa to nie tylko czas spędzony na tworzeniu projektu. Trwa razem z powstawaniem budynku, a nawet rozciąga się w dalszą przyszłość, gdy zmieniają się potrzeby i oczekiwania mieszkańców, a obecność architekta pozwala dojrzewać budynkowi w harmonijny i konsekwentny sposób.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]