Projekt domu z kamienia w Bojszowach

Projekt domu z kamienia w Bojszowach

Lokalizacja:

Bojszowy, Polska

Rok:

2008

Projekt domu na wsi w Bojszowach

Bojszowy, podmiejska wieś na obrzeżach Tychów, doskonale skomunikowana, przeżywająca niezwykły rozkwit i napływ nowych mieszkańców. Jest to obserwowalny od ponad dekady trend, gdzie wiejskie obszary podmiejskie przeżywają urbanistyczny rozwój. Bliskość komunikacyjna dużych ośrodków miejskich z ich bogatą ofertą infrastruktury gospodarczej, usługowej, oświatowej czy kulturalnej czyni z takich miejsc jak Bojszowy, bardzo atrakcyjny obszar do zamieszkania. Stąd kolejny projekt domu z kamienia, który wyszedł z pracowni Genius Loci Architekci.

Dom wzorowany na archetypie domu śląskiej wsi w Bojszowach

Archetypiczny dom tego regionu zbudowany był z materiałów, które były dostępne. Wydobywane w trakcie upraw pól rolnych kamienie służyły do wymurowania pierwszej kondygnacji domu. Kondygnacja poddasza była już murowana z cegły, materiału foremnego, który spajał konstrukcję budynku. Cegła często była również wykorzystywana jako narożnik na wymurowanie narożników, jako konstrukcyjnie ważnych miejsc domu. Cegła zwieńczała także delikatnym łukiem otwory okienne i drzwiowe. Nadproża łukowe są charakterystycznym elementem tego typu zabudowy. Przedstawiany projekt zaczerpnął z wzorca lokalnego archetypu właśnie ten charakterystyczny podział elewacji na kamienny parter oraz ceglane poddasze. Całość bryły nakryta została dwuspadowym dachem, krytym dachówką ceramiczną.

Projekt domu z kamienia w Bojszowach

Elewacja kamienna to naturalny piaskowiec, na który nałożyliśmy ryflowanie. Piaskowiec jest bardzo plastycznym materiałem. Jego obróbka przynieść może wiele interesujących efektów wizualnych. Dlatego tak bardzo lubimy pracę projektową z tym materiałem. Projektując dom z elewacją kamienną, spotykamy się z rzemieślnikami, murarzami, którzy zajmują się murowaniem i obróbka kamienia. Wspólnie zastanawiamy się, która metoda obróbki kamienia przyniesie najlepsze i najbardziej pożądane efekty. Dotykamy materiału bezpośrednio na budowie. Pracujemy z nim, sporządzając projekty domów.

Projekt domu o dachu krytym karpiówką w Bojszowach

Ciekawym tematem do przedstawienia, jest sposób w jaki cegła znalazła się w tym projekcie. A raczej taka a nie inna cegła. To że chcieliśmy wykorzystać cegłę było pewne już na etapie projektowania, po analizie lokalnego archetypu. Zastanawiając się nad wyborem cegły klinkierowej, trafiliśmy do jednej ze śląskich cegielni. Spacerując po zewnętrznym magazynie, natrafiliśmy na partię cegły, która stała z dala od innych materiałów. Cegła okazała się nieforemna z licznymi wybrzuszeniami i wyżużleniami. Była piękna, a zjawiskowe w niej było to, iż cegły różniły się od siebie wybarwieniem oraz plastycznością formy. Zaczęliśmy o nią dopytywać. Materiał okazał się wybrakiem z regularnej serii cegieł. Nie na sprzedaż. Udało się jednak i cegła trafiła na elewację projektowanego budynku. Po roku chcieliśmy wykorzystać cegłę w innym projekcie. Okazało się, że cegła w takiej postaci znalazła się już w regularnej sprzedaży na półce premium. Oto jak niedoskonałości mogą stać się siłą. Architekci są potrzebni w każdym projekcie, by dostrzegać piękno rzeczy i tym doświadczeniem służyć klientom.

Projekt domu z cegły w Bojszowach

Pokrycie dachu dachówką karpiówką w charakterystyczną łuskę. Kolor dachówki szaro-brązowy z serii kolorów ziemi. Kolor ten pięknie zmienia się w zależności od padającego słońca, zachmurzenia czy też występujących opadów atmosferycznych. Współgra on bardzo dobrze z naturalnymi kolorami kamienia i cegły. Ciekawym detalem, który zaproponowaliśmy w płaszczyźnie dachu jest potężna fala inspirowana formą “wolego oka”. Harmonijna, miękka linia która plastycznie nawisa nad częścią domu, wytwarzając wnętrze tarasu przy sypialni zlokalizowanej na poddaszu.

Projekt domu z tarasem w Bojszowach

Projekt domu z tarasem to gwarancja odpoczynku i relaksu. Dzięki tektonicznemu wkomponowaniu go w całość bryły jest to miejsce, które służyć może jako schronienie przed upałem czy nagłą ulewą. Innym ciekawym rozwiązaniem jest tzw. taras zimowy, czyli część salonu wydzielona półpoziomem, którego jedna cała ściana jest wielką szybą o południowej ekspozycji, skierowaną na pobliski las. Jest to część domu, która gromadzi domowników zimą, gdy korzystanie z zewnętrznego tarasu nie jest komfortowe. Taras zimowy, to miejsce słoneczne o świetnym widoku. Zimą, gdy każdy promień słońca jest na wagę złota, ten zimowy taras cieszy podwójnie. Zadaniem architekta jest takie zaprojektowanie domu, by sprostał on oczekiwaniom domowników o każdej porze roku oraz dojrzewał razem z nimi, poprzez możliwość adaptacji wnętrz do aktualnych potrzeb.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]