Lokalizacja:
Katowice, Polska
Rok:
2019
Projekt aparthotelu Muchowiec
Katowice, centrum aglomeracji śląska. Miasto o wyjątkowym gospodarczym potencjale. Śląsk, górnicza stolica kraju i miejsce kojarzone z przemysłem ciężkim. Katowice od lat nie przestają nas zaskakiwać kulturalnym rozwojem i obrazem Miasta Ogrodu. Katowice to miasto znanego w całej Polsce, Spodka, oraz najnowszej Strefy Kultury z siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego czy Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Katowice jawią się jako miasto przemian, wyznaczające nowe kierunki, podnoszące jakość życia.
Projekt architektoniczny w mieście przemian
Idea Miasta Ogrodu polega na dużym udziale terenów zielonych w tkance zabudowy. Do terenów zielonych zalicza się skwery, parki czy przydomowe ogrody. Efekt ten prowadził do poprawy jakości życia mieszkańców w przeludnionych miastach. Katowice od lat promują wizerunek miasta integralnie związanego z zielenią. Projekty architektoniczne w Katowicach to duży nacisk na połączenie architektury i przyrody, jako nieodzownych elementów miejskiego krajobrazu. Muchowiec, miejsce które w wyjątkowy sposób łączy oba czynniki, przyrodniczy i gospodarczy. Miejsce, które zawiera w sobie przepiękną zieleń w postaci Katowickiego Parku Leśnego, sąsiadując jednocześnie z “ptasim osiedlem” z jednej strony czy też sportowym lotniskiem i autostradą A4 z drugiej. Miejsce to obrazuje przeplatanie się tkanki miejskiej ze strefą naturalnego krajobrazu.
Projekt budynków hotelowych na łonie przyrody
W tym miejscu, na pograniczu Parku Leśnego w miejscu historycznej huty i zabudowań przemysłowych, powstała idea stworzenia zabudowy kompleksu hotelowego o niskiej wysokości zabudowy, w pełni ekologicznego, nawiązującego dialog z otaczającą przyrodą. Projekt budynków aparthotelowych zakłada swobodny planistyczny układ organicznie wpisujący się w przestrzeń krajobrazową. Układ taki zapewnia dogodne doświetlenie pomieszczeń oraz daje widok na otaczającą zieleń dla każdego budynku i pomieszczenia hotelowego. Każdy apartament hotelowy wyposażony jest we własny balkon lub taras oraz duże przeszklenia.
Projekt aparthotelu z garażem podziemnym
Dla utrzymania minimalnej ingerencji w przestrzeń przyrodniczą zaproponowaliśmy podziemny garaż i całkowite usunięcie ruchu pojazdów samochodowych z powierzchni terenu. To projekt z podziemnym garażem, gdzie wszystkie pojazdy “nurkują” w podziemiu, a użytkownicy windami komunikują się z przestrzenią lobby czy też poszczególnych apartamentów hotelowych. Powierzchnia terenu zarezerwowana jest dla pieszych i rekreacyjnego wypoczynku. Wszystkie chodniki zostały zaprojektowane w formie kładek drewnianych podniesionych ponad teren, tak powszechnych w miejscach rezerwatów przyrodniczych. Stropodachy ponad garażami zostały zaprojektowane, dla możliwości założenia intensywnej zieleni, takiej jak wysokie krzewy i drzewa. Wszystko po to, by zmaksymalizować udział zieleni w przestrzeni kompleksu hotelowego, sprawiając wrażenie, iż budynki zlokalizowane są w środku lasu. Całość terenu pozostaje nieogrodzona, dla swobodnej rekreacji i komunikacji z sąsiadującym parkiem.
Projekt ekologicznej zabudowy
Budynki projektuje się z wykorzystaniem naturalnych materiałów drewna oraz kamiennego łupka. Całość obiektu wyposaża się w pompy ciepła, które będą miały za zadanie ogrzać kompleks. Dodatkowo wprowadzona rekuperacja, czyli wtórny obieg powietrza, przyczynia się do utrzymania zmniejszonego zapotrzebowania na energię grzewczą, zapewniając wysoki standard jakości powietrza. Podziemia kompleksu wyposaża się nie tylko w część parkingową, ale również w pomieszczenia spa i rekreacji, takie jak basen z towarzyszącą infrastrukturą oraz siłownię. Jest to naturalne przedłużenie funkcji aktywnego wypoczynku, charakterystycznego dla Muchowca. Projekt budynków opiera się o zasadę zrównoważonej architektury, która na równi traktuje potrzeby funkcjonalne i samych użytkowników z relacją przestrzenną i otaczającym krajobrazem oraz potrzebą zapewnienia wymogów ekologicznych.
Nasi klienci
[logocarousel id=”865″]