Co wpływa na koszt naszego projektu?
Bardzo często to właśnie koszt projektu domu stanowi główny czynnik decydujący przy wyborze odpowiedniej koncepcji. Przygotowując się do postawienia swojego wymarzonego domu, warto zapoznać się z ofertą gotowych projektów oraz zasięgnąć porady doświadczonego architekta. W drugim przypadku usługi profesjonalisty umożliwią opracowanie koncepcji idealnie dopasowanej do wymogów parceli budowlanej, a także – zgodnej z gustem i potrzebami klienta.
Koszt indywidualnego projektu domu – od czego zależy
Poszukując możliwości poczynienia oszczędności, niezależnie od powierzchni użytkowej, jaką ma mieć dom, zawsze trzeba uwzględnić:
- Rodzaj projektu:
Wybierać można między projektami gotowymi lub zdecydować się na projekt indywidualny, zlecony architektowi. Gotowe projekty domów jednorodzinnych kosztują w granicach kilku tysięcy złotych. Na pierwszy rzut oka jest to opcja bardzo atrakcyjna, ale dodatkowe opłaty związane z adaptacją projektu czy wprowadzaniem poprawek w projekcie mogą pierwotną cenę znacznie zawyżyć. Koszt projektu indywidualnego wynosić może nawet kilkukrotnie więcej, ale warto pamiętać, że takie rozwiązanie daje z kolei możliwość stworzenia domu praktycznie “skrojonego na miarę” – zarówno względem właścicieli, jak i samej działki. Wyższy koszt indywidualnego projektu domu może przy tym oznaczać możliwość zaprojektowania domu przyjaznego dla środowiska lub utrzymanego w ściśle określonym stylu.
- Formę i wielkość domu:
Dom o prostej, zwartej konstrukcji będzie znacznie łatwiejszy do zaprojektowania i samego wzniesienia, stąd też cena podobnych projektów podobnych planów okaże się znacznie niższa. Na koszt projektu domu jednorodzinnego wpływać będzie także obecność dodatkowych elementów w bryle budynku (jak np. wykuszy czy balkonów).
- Ilość kondygnacji:
Warto dokładnie przeanalizować potrzeby rodziny dotyczące ilości metrażu. Najtańszą opcję stanowią domy parterowe, lecz dobrze pamiętać o opcji uzupełnienia takiego projektu o funkcjonalną przestrzeń na poddaszu. Koszta związane z przygotowaniem projektu wzrastają wraz z liczbą kondygnacji, ale przy tym o finalnej cenie zadecydują konstrukcja i pokrycie dachu.
Na wysokość kosztów przygotowania projektu mogą wpłynąć także takie aspekty jak: renoma biura projektowego, region w którym zamawia się projekt (koszty różnią się między poszczególnymi województwami) a także rodzaj dobranych materiałów, systemów oraz technologii wznoszenia. Ceny mogą wahać się w zależności od wielu pomniejszych czynników, dlatego też całość koncepcji najlepiej szczegółowo omówić z profesjonalnym architektem.
architekt, założyciel i lider pracowni
Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA
Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects, pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.