Lokalizacja:
Mikołów, Polska
Rok:
2021
Autorski projekt domu o dynamicznej kompozycji brył i ciekawych materiałach
Projektując ten dom do dyspozycji otrzymaliśmy foremną działkę o sporym spadku. Działka zlokalizowana na wzgórzu na skraju lasu. Wyzwanie projektowe polegało na tym, by znaleźć odpowiedź na to w jaki sposób poradzić sobie ze spadkiem terenu, tworząc otoczenie przyjazne człowiekowi, praktyczne w funkcjonowaniu i atrakcyjne kompozycyjnie. Ukształtowanie działki narzucało układ drogi dojazdowej od południowej strony, co dodatkowo rodziło pewne komplikacje w atrakcyjnej lokalizacji budynku.
Projekt domu z ideą
Wykorzystując naturalny upad terenu wyobraziliśmy sobie, że garaż i codzienną strefę wejściową do budynku wprowadzimy w najniższej części działki. Stąd garaż, który wpuszczony jest w teren. To rozwiązanie, wykorzystujące spadek działki, wprowadziło kaskadowość terenu wykształcając tarasy dostępne z serca domu. Teren bezpośrednio przylegający do budynku nie posiada skarp i stoków. Utworzone zostały platformy, które okalają budynek, nawiązujący do tej tarasowości.
Indywidualny projekt domu na wzgórzu
Kompozycję domu tworzą dwie bryły. Jedna tarasowa, z płaskim dachem i panoramicznymi szkleniami. Druga to bryła archetypiczna o skośnym dachu. To rozdzielenie wizualne przekłada się również na układ funkcjonalny wnętrza. Jedna z brył to część dzienna. Jest to zatem miejsce salonu oraz kuchni. Druga bryła skrywa część nocną z sypialniami i pokojami. Bryły budynków ustawione są względem siebie pod kątem dziewięćdziesięciu stopni co przekłada się na odpowiednie zagospodarowanie działki, właściwe doświetlenie budynków oraz ich wzajemne relacje.
Projekt domu z tarasami i kaskadową zielenią
Bryła dzienna z płaskim dachem otoczona jest tarasami przylegającymi do budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu powierzchnia salonu i kuchni przechodzi w otoczenie, niekoniecznie zamykając się na ścianach czy oknach. Płaski dach tej części domu został wypuszczony poza obrys ścian, co tworzy praktyczne zadaszenie. Dodatkowo w miejscu największego przewieszenia zaproponowaliśmy okrągłe wycięcia, przez które może wpadać słońce lub które służyć mogą roślinności, której bliskość jest wyjątkowo cenna dla mieszkańców domu. Budynek ubraliśmy w naturalnie rzędowany kamień. To jeden z ulubionych materiałów stosowanych w architekturze domów jednorodzinnych. Kamień jest materiałem naturalnym o niezwykłej plastyce i możliwościach w kreowaniu detalu. Jest materiałem, z którym pięknie się pracuje na budowie. Jako, że na budowie jesteśmy obecni na każdym jej etapie, prowadząc nadzory autorskie nad budowami, stykamy się z materiałami i zbliżamy się do nich pracując nad ich finalnym detalem.
Projekt domu o niepowtarzalnym wyglądzie
Drugą część domu wyobraziliśmy sobie w formie ze skośnym dachem. Jako materiał elewacyjny i dachowy zarazem wybraliśmy naturalny łupek. To znów kamień, lecz w zupełnie innej odsłonie. Materiał elegancki i szlachetny o pięknej grafitowej barwie. Dzięki temu otrzymaliśmy bryłę bardzo wyrazistą i prostą. Detal naturalnego materiału, czyli łupka, wprowadza subtelny detal faktury oraz koloru, które z bryłą tworzą harmonijną kompozycję. Ściany szczytowe budynku tworzą spore przeszklenia, które otwierają budynek na otaczający krajobraz. To co naszym zdaniem najpiękniejsze we współczesnej architekturze, to możliwość otwarcia dużymi oknami na otaczającą przestrzeń. Okna panoramiczne sprawiają, że pokoje i przestrzeń życiowa nie zamykają się w czterech ścianach, lecz przechodzą dalej, w ogrody i tarasy. Możliwości współczesnej techniki pozwalają na ekologiczne i racjonalne ogrzewanie budynku źródłami odnawialnymi. Mamy do dyspozycji energię z ziemi czy wody, ze słońca czy nawet wiatru. Projektując domy staramy się sięgać po zrównoważone technologie, które będą ekologicznie odpowiedzialne i użytkowe zarazem.
Projekt nowoczesnego domu z użyciem ciekawych materiałów
W architekturze budynku i jego otoczenia wykorzystaliśmy również beton jako materiał trwały i ponadczasowy. Betonowe mury oporowe i schody dobrze komponują z naturalnymi materiałami domu oraz otaczającą zielenią. Ważną kwestią otoczenia budynku jest oczywiście architektura krajobrazu. Utrzymaliśmy tarasowy charakter terenu przekładając go również na otaczającą zieleń. Płaszczyznowo projektowane plamy zieleni są częścią całej kompozycji współgrając z budynkami i ich układem przestrzennym.
Projekt nowoczesnego domu od architekta
Jest to autorski projekt domu, w którym zewnętrze przeplata się z wnętrzem. Panoramiczne otwarcia pozwalają na przenikanie się widokowych osi i dają domownikom poczucie przestrzeni i otwarcia na świat. Naturalne materiały, które meandrują pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem dodają harmonii i poczucia ciepła. Bliskość roślinności wkomponowanej w tektonikę budynku potęguje ten efekt, tworząc miejsce klimatyczne, ciepłe i spokojne.
Nasi klienci
[logocarousel id=”865″]