Nowoczesny salon, czyli duże okna i otwarta przestrzeń

Nowoczesny salon, czyli duże okna i otwarta przestrzeń

Nowoczesny salon to miejsce, gdzie toczy się codzienne życie, odpoczywamy i spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi i ze znajomymi. Salon jest sercem każdego domu. Nowoczesny salon to miejsce oglądania filmów, słuchania dobrej muzyki, czytania książek, przeglądania sieci i rozrywki wprost z konsoli. Wszyscy wypoczywamy inaczej. Mamy swoje ulubione zwyczaje i rytuały. Jednak wszyscy gromadzimy się w salonie. Cieszymy się, gdy jest on wizytówką naszego domu, definiuje poniekąd nas samych i odzwierciedla nasz charakter, zamiłowania i sposób życia.

Salon to miejsce dla wygodnej sofy

wygodna sofaSalon to miejsce, które przede wszystkim kojarzy się z wygodną sofą i funkcjonalnym stolikiem kawowym. Warto, by projektant dobrał odpowiednie meble, pasujące do zamysłu całego wnętrza. To jednak do nas należy decyzja, czy sofa ma być formą leżanki, czy też wygodnego miejsca do siedzenia. Zastanówmy się nad tym, przystępując do projektu wnętrz. Wiąże się to bowiem z ustaleniem odpowiednich gabarytów i zarezerwowaniu odpowiedniej ilości miejsca w naszym salonie. Inne bowiem wymiary ma głęboka sofa dedykowana do wygodnej, niemal pół-leżącej pozycji z podnóżkiem czy też formą szezlongu. Inne zaś ma dwuosobowa sofka na lekkich filigranowych nóżkach, której głównym zadaniem jest zdobić nasze wnętrze. Podobnie rzecz ma się ze stolikiem kawowym. Każdy ma ten swój, jeden wymarzony. I znów do głosu dochodzą nasze przyzwyczajenia i oczekiwania, o których powinniśmy porozmawiać z projektantem wnętrz już na początkowym etapie projektu. Jedni z nas lubią by stolik służyć mógł do zjedzenia niedzielnego śniadania czy wieczornej przekąski przy ulubionym filmie. Stolik taki umieszczony w salonie, musi mieć odpowiednią wysokość, byśmy mogli wygodnie z niego korzystać. Są wśród nas również miłośnicy niskich, wręcz bardzo niskich stolików, dużych i rozłożystych, niczym z włoskiej willi. Stolik ma służyć naszym potrzebom, pięknie komponując się z założoną stylistyką i designem salonu.

Duże okna w salonie są oznaką nowoczesności

Duże okna w salonieWspólnym mianownikiem współczesnych nowoczesnych wnętrz, są duże okna w salonie. Najlepiej takie z pięknym widokiem na harmonijną zieleń, czy też widok panoramy miasta pięknie rozświetlonej nocą. Nowoczesne salony wymagają przestrzeni i oddechu. W nowo-projektowanych domach i loftach, często projektuje się je jako przestrzenie otwarte, tzw. open-space, bez wygrodzeń pełnymi ściankami. Salony takie łączy się z kuchnią i jadalnią w jedną kompozycyjną całość. Duże okna sprzyjają powiązaniu wnętrza z otoczeniem, dają poczucie lekkości i nowoczesności. Obecne standardy wykonawcze posunęły się na tyle daleko, że nikogo nie dziwią nowoczesne salony z oknami o szkleniu przekraczającym kilkanaście metrów kwadratowych. Architekci często sięgają po takie rozwiązania, które są synonimem nowoczesnej architektury i budownictwa XXI wieku.


Salon – miejsce na nasze ulubione przedmioty

Designerski salon jest miejscem, które posiada swój znak szczególny w formie wysmakowanego detalu. Pamiętajmy, że powtarzając za Charlsem Eamsem, detal to nie tylko detal. On tworzy dobry projekt. Zadbajmy zatem, by nasz salon był miejscem zakomponowanym z pięknych, trwałych materiałów o ponadczasowej stylistyce, w której będziemy się dobrze czuć i odpoczywać. Salon, to miejsce, które ma być niezwykle przyjazne. Dlatego jest miejscem, gdzie postawić możemy “przywiezionego” z podróży dwutonowego słonia z egzotycznego drewna, umieścić piękne drzewko bonzai, o które troszczymy się latami, czy też wprowadzić wyszukaną na pchlim targu starą latarnię gazową o niezwykłej formie lub obraz ulubionego artysty. Zróbmy to w taki sposób, by nie “zagracić” przestrzeni, lecz ją starannie zakomponować, dbając o zachowanie proporcji przestrzeni.

Nowoczesny salon – szafy i zabudowy meblowe

Niezwykle istotną rolą projektanta wnętrz jest takie zaprojektowanie przestrzeni, by nie było miejsca na przypadkowość. I nie mówimy tu o braku tak potrzebnej spontaniczności. Chodzi bardziej o to, by każdy element wnętrza miał swoje miejsce. Nie lubimy wnętrz zagraconych i zabałaganionych. Lubimy otaczać się porządkiem i czystością. Pamiętajmy zatem o szafie, wygodnej i pojemnej, takiej która pomieści to, co chcemy schować na dłużej lub tylko odłożyć na moment. W nowoczesnych salonach bardzo często odnaleźć możemy zabudowy meblowe, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Szafy o drzwiach zlicowanych ze sobą, często w kolorze ściany, całkowicie umykają naszej percepcji. Ciągle jednak spełniają swoją funkcję. Wyobraźmy sobie ile rzeczy możemy pomieścić w takiej szafie, której bądź co bądź, prawie nie widać. Projektant tak dobierze kolory lub okładziny frontów, by komponowały się z wystrojem wnętrz oraz dobierze profesjonalne systemy meblowe, dla pełnej ergonomii użytkowania.

Jakie materiały powinniśmy wprowadzić do nowoczesnego salonu?

Nowoczesny salon to miejsce dla wszelkich prawdziwych materiałów. Idealnie sprawdzą się naturalne drewno, wielkoformatowe płyty, polerowany beton, żywice czy stal. Odpowiednie użycie zagwarantuje nam długie i bezproblemowe korzystanie z salonu, bez potrzeby ciągłej renowacji i napraw. Wybierzmy materiały trwałe i takie, które będą się naturalnie starzeć. Dzięki temu z czasem będą zyskiwały na szlachetności, ciesząc nas swoim wyglądem. Minimalizm to cecha nowoczesnych salonów, zatem skoncentrujmy się na kilku materiałach i nie przesadzajmy z ich ilością. Takie podejście zagwarantuje nam również odpowiednią lekkość wnętrza i prostotę estetyki.

Czy w nowoczesnym salonie jest miejsce na kominek?

Jedna z metod projektowania zakłada, że w centrum domu umieszczamy kominek, którego ciepło ma za zadanie ogrzać cały dom. I choć żyjemy w XXI wieku i ciepło dostarczamy z nowoczesnych źródeł, to jednak ciepło kominka, to estetyczne, nie ma sobie równych. Tym bardziej, że producenci kominków rozpieszczają nas w tym względzie dbając, by nowoczesne salony mogły czerpać z bogatej oferty rozwiązań. Nowoczesnym podejściem do kominków jest to, które umieszcza go w wyeksponowanym miejscu, niekoniecznie a nawet coraz rzadziej w kącie lub przy ścianie. Kominki wolnostojące lub też wiszące stają się synonimem nowoczesnego salonu, który w połączeniu z dużymi oknami, staje się miejscem wyjątkowym. Nie każdy salon ma na tyle miejsca, by móc cieszyć się okrągłym kominkiem z otwartym paleniskiem dostępnym z każdej strony. Jednak tak wybierzmy miejsce dla kominka w naszym nowoczesnym salonie, by był to wybór świadomy. Zastanówmy się, gdzie postawimy sofę i czy będziemy mogli jednocześnie cieszyć oko płomieniem w kominku i panoramą za oknem? Porozmawiajmy z projektantem wnętrz o naszych oczekiwaniach względem tego jakże wyjątkowego “mebla” w salonie.

Designerski salon z miejscem do pracy

Nowoczesny salon to miejsce, które niejednokrotnie otwiera się po sam dach lub też przechodzi przez dwie kondygnacje. Odczuwanie przestrzeni w takim salonie jest niezwykle intensywne, dając poczucie nowoczesności i architektury XXI wieku. Takie rozwiązania stwarzają wyjątkowe możliwości aranżacyjne. Do tak skonstruowanego wnętrza możemy wprowadzić nowoczesny żyrandol, który będzie niejako rzeźbą, instalacją rozświetlającą wnętrze. Otwarte salony o sporej wysokości, łączą się często z innymi pomieszczeniami, które w formie antresoli otaczają nowoczesne salony. Wiąże się to często z popularnym aranżowaniem miejsc do pracy w domowym zaciszu. Taka antresola przylegająca do nowoczesnego salonu, nadaje się do tego idealnie. Urządzając w takim miejscu domową pracownię, korzystamy z bliskości salonu i jego dużych okien, zapewniając sobie jednocześnie pewną intymność, zostawiając codzienny roboczy zgiełk poza zasięgiem salonu. Nie martwimy się rozrzuconymi kartkami, czy kilkoma kubkami z herbatą po zakończonej pracy.

Genius Loci, czyli salon z duszą

Nowoczesny salon, to takie miejsce, które odpowiada wszystkim naszym potrzebom, jest naszą wizytówką i miejscem w którym czujemy się idealnie. Zadbajmy o to, by było to miejsce w którym znajduje się ten opiekuńczy duch miejsca, czyli genius loci dobrej architektury.