Trendy w projektowaniu nowoczesnych domów jednorodzinnych

Trendy w projektowaniu nowoczesnych domów jednorodzinnych

Osoby, które stoją przed realizacją inwestycji życia, zastanawiają się nad wyborem idealnego projektu domu. Powinien on uwzględniać aktualne trendy architektoniczne, ale przede wszystkim rozwiązania ponadczasowe. Piękny, funkcjonalny, energooszczędny stanie się Twoim miejscem na ziemi na wiele lat. Warto już na etapie planowania przemyśleć każdy detal.

Stosowanie nowych technologii jest niezbędne przy budowie domu. Systemy zmieniają się, a innowacje zalewają rynek, ale Twoja nieruchomość ma oprzeć się wszystkim kapryśnym trendom. Dlatego, zamawiając projekt domu jednorodzinnego warto kierować się swoimi upodobaniami, ale brać też pod uwagę rozwiązania, które obecnie uznawane są za najlepsze i ponadczasowe.

Cichy dom

Nawet jeśli masz działkę w mieście czy przy ruchliwej drodze krajowej, możesz cieszyć się ciszą i spokojem we wnętrzu swojej nieruchomości. Wystarczy, że projekt domu jednorodzinnego uwzględni dekoracyjne panele akustyczne. Dzielą one dom na strefy dzienną i nocną, lokalizując tę drugą jak najdalej od źródła hałasu. Do tego warto sięgnąć po dźwiękoszczelne okna i drzwi – współczynnik Rw może wynieść nawet 53 jednostki. To zasługa np. szyb zespolonych lub pakietów składających się z 3-4 warstw szyb wypełnionych gazem szlachetnym. 

Dom tani w eksploatacji

Każdy inwestor wie, że budowa domu to ogromny jednorazowy wydatek rozłożony w czasie. Jednak korzystanie z budynku pociąga za sobą kolejne opłaty eksploatacyjne za media – wodę, prąd, gaz. Nowoczesny projekt domu uwzględnia przyszłe użytkowanie budynku, dlatego obejmuje takie rozwiązania jak:

  • skuteczna termoizolacja ścian, dzięki której redukowane są do minimum straty energetyczne,
  • instalacja fotowoltaiczna,
  • przydomowa oczyszczalnia ścieków,
  • rekuperacja i wentylacja mechaniczna, 

Wiele z tych wymogów, zwłaszcza w kontekście ekologii jest narzucanych przez prawo. Dlatego warto zapoznać się z przepisami lub powierzyć projekt domu nowoczesny godnemu zaufania architektowi.

Minimalistyczna bryła

Trendy w projektowaniu domów zmieniają się i dzisiaj inwestorzy najchętniej sięgają po projekt domu nowoczesny zakładający prostą bryłę. Jednospadowy lub płaski dach, brak wykuszy, wypustów, urozmaiceń, skosów. To nie tylko estetyka, ale też tańsze ogrzewanie i znacznie niższy koszt budowy. Współczesne „stodoły” przewidują też dużą liczbę szyb. Przeszklenia zapewniają wnętrzom nieskrępowany dostęp do światła dziennego, co pozwala zbudować przytulny, ciepły nastrój.

architekt, założyciel i lider pracowni

Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA

Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects,  pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]