Projekt domu pod działkę czy działka pod projekt?

Projekt domu pod działkę czy działka pod projekt?

Marzenia o idealnym domu zazwyczaj towarzyszą inwestorom od dawna. To duże przedsięwzięcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Nic więc dziwnego, że perfekcyjne inspiracje i projekty spełniające oczekiwania poszukiwane są tygodniami. Cały proces jeszcze się wydłuża, gdy w grę wchodzi inwestycja w działkę. Wtedy rodzi się pytanie: czekać i dopasować projekt domu do parceli? Czy szukać gruntów pod konkretny projekt? Podpowiadamy.

Znalezienie idealnej działki, podobnie jak wybór najlepszego projektu domu, wymaga często bardzo czasochłonnych i długich poszukiwań. Od czego zacząć? Zdecydowanie pierwsza powinna być ziemia – miejsce, gdzie powstanie nieruchomość. W dłuższej perspektywie okazuje się, że takie rozwiązanie oznacza mniej ograniczeń przy projektowaniu domu. 

Najpierw zakup działki, potem projekt domu

To polecana i najpopularniejsza praktyka wśród inwestorów. Trudniej jest znaleźć działkę niż zamówić projekty domów, ponieważ te można stworzyć na indywidualne zlecenie i wtedy są idealne. Co do ziemi, to do dyspozycji są grunty o różnej powierzchni, ukształtowaniu terenu, z wydanymi warunkami zabudowy, planem zagospodarowania przestrzennego. Różnią się przede wszystkim ceną, dlatego chcąc upolować okazję i zmieścić się w założonym budżecie, musisz przejrzeć wiele ofert. 

O ile działka nie jest bardzo nietypowa (duże nachylenie, niestandardowy rozmiar, np. działka wąska i bardzo długa), o tyle w wybranym miejscu będziesz mógł wybudować dom marzeń. Na etapie projektu domu jednorodzinnego architekt uwzględni m.in.:

  • lokalizację budynku względem strona świata, 
  • geometrię dachu,
  • dopuszczalną wysokość, szerokość elewacji,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy,
  • parametry, ograniczenia i nakazy związane z zagospodarowaniem przestrzennym danego miejsca.

Dostosowanie się do powyższych nie stanowi żadnego problemu, gdy zlecisz projekty małych domów zaufanym architektom. Nawet kupno gotowego projektu może okazać się chybione – trudno, aby wszystkie jego parametry odpowiadały wymogom. Wtedy można przeprowadzić jego adaptację. 

Masz już projekt domu? Znajdź odpowiednią działkę

Dopasowywanie działki pod konkretny projekt domu jednorodzinnego może być bardzo trudne. Zwracasz wtedy uwagę nie tylko na powierzchnię, lokalizację i cenę gruntów, ale też m.in. sposób prowadzenia drogi dojazdowej, możliwość zastosowania konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych, rozmieszczenie przyłączy i prowadzenie instalacji wewnętrznych. To duże wyzwanie – nie niemożliwe, ale bardzo mocno ograniczające Twoją swobodę.

architekt, założyciel i lider pracowni

Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA

Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects,  pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]