Kiedy rozpocząć projekt domu i budowę? Architekci doradzają

Kiedy rozpocząć projekt domu i budowę? Architekci doradzają

Znacznie łatwiej i szybciej jest podjąć decyzję i zamówić projekt domu, niż rozpocząć jego budowę. Dlatego trzeba się odpowiednio przygotować do całej procedury – znaleźć idealną działkę, załatwić formalności, zamówić ekipę i wykonać szereg innych czynności. Kiedy jest najlepszy moment na ruszenie z inwestycją? Na to pytanie odpowiadają architekci z pracowni Genius Loci.

Dobry plan działania to podstawa, gdy chcesz wybudować własny dom. Nieruchomość mieszkalna musi być odpowiednio przemyślana i rozplanowana względem stron świata czy zgodnie z wydanymi warunkami zabudowy. Wszelkie zmiany na późniejszych etapach inwestycji mogą się okazać bardzo kosztowne czy wręcz niemożliwe. Jak uniknąć błędów? Podstawą jest znalezienie działki, a potem dobrego architekta, który stworzy od podstaw lub zaadaptuje projekt domu jednorodzinnego.

Zamówienie projektu domu

Znalezienie, zakupienie i uzbrojenie działki to pierwsze czynności, jakie wykonuje inwestor planujący budowę domu. Mając już parcelę, można przeszukiwać projekty domów nowoczesnych bądź zatrudnić architekta i zlecić mu przygotowane projektu na zamówienie. Od wielkości, kształtu, lokalizacji działki, wydanych warunków zabudowy zależy to, jaki będzie Twój przyszły dom. Na etapie projektowania liczą się nie tylko Twoje marzenia, lecz także:

  • ograniczenia przestrzenne,
  • odległość od działki sąsiadów,
  • ekspozycja względem stron świata, 
  • obowiązujący na tym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, 
  • przebieg instalacji kanalizacyjnych, sieci wodociągowych, gazu, prądu i innych mediów.

Dobry architekt jest w stanie zaproponować Ci projekty domów, które pod względem użytych technologii, układu wnętrz i metrażu oraz designu będą kompromisem między Twoimi pragnieniami a narzuconymi przepisami czy normami.

Wbicie pierwszej łopaty

Od zamówienia projektu domu do wbicia pierwszej łopaty w ziemię nie musi minąć wiele czasu. Po załatwieniu wszelkich urzędowych formalności i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, ekipa budowlana może przystąpić do dzieła. Choć nie ma ścisłych regulacji, kiedy najlepiej zacząć prace, to za najlepszy moment specjaliści uznają wczesną wiosnę, tj. marzec i kwiecień. 

Przez kolejne miesiące można postawić dom do stanu surowego zamkniętego, ponieważ pogoda jest sprzyjająca i nie powoduje opóźnień. Pomimo szybkiego tempa prac nie należy zaniedbywać przerw technologicznych potrzebnych na wyschnięcie tynków czy wylewek. Źle zawiązany beton niedoschnięte ławy fundamentowe oraz ściany oznaczają później dużo przykrych niespodzianek, prowadzących nawet do naruszenia konstrukcji budynku.

architekt krajobrazu, założycielka pracowni

Absolwentka Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura Krajobrazu. Dyplom pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu „Planowanie Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna.”

Nasi klienci

[logocarousel id=”865″]