Jak zaprojektować dom zgodny z naturą? Kilka cennych wskazówek
Dbałość o ekologię stało się już częścią stylu życia wielu osób na całym świecie. Społeczeństwo coraz chętniej dba o ograniczanie produkowanych odpadów i neutralizowanie swojego negatywnego wpływu na środowisko. Nic więc dziwnego, że na sile zyskuje również eko trend w budownictwie. Czym powinien się wyróżniać nowoczesny dom i jak zadbać o to, by nie tylko harmonizował z otoczeniem, ale również był komfortowy i funkcjonalny?
Nowoczesny dom zgodny z naturą – co to oznacza?
Nowoczesny dom zgodny z naturą powinien przede wszystkim spełniać dwa warunki – być dopasowany do otoczenia, w którym powstaje, a także przystosowany do energooszczędnej eksploatacji. Często przyjazność dla środowiska ekologicznego domu podkreśla się również jego prostą bryłą i wykończeniem z naturalnych materiałów – np. drewna lub kamienia. Na działce powinno się ponadto znaleźć dużo miejsca na zieleń – najlepiej tę naturalną.
W nowoczesnych projektach budynków tego typu coraz częściej stosuje się również tzw. zielone dachy (pokryte murawą), które zapewniają dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Powiązanie z naturą podkreślają również duże przeszklenia stanowiące część elewacji. Dzięki temu budynek w znacznie mniejszym stopniu ingeruje w krajobraz, a jednocześnie z wnętrza rozpościera się piękny widok na otaczającą przyrodę.
Ekologiczny, nowoczesny dom – projekt zgodny z naturą
O czym więc pamiętać, chcąc zbudować ekologiczny, nowoczesny dom? Projekt powinien uwzględniać kilka ważnych punktów takich jak:
- odpowiednie usytuowanie budynku na działce – elewacja skierowana na południe powinna być największa, by móc wykorzystać jak najwięcej naturalnego światła i energii;
- prosta i zwarta bryła – taka jest znacznie bardziej energooszczędna, a więc tańsza w utrzymaniu, a przy tym bardziej ekologiczna;
- duże przeszklenia po stronie południowej – a mniejsze po północnej;
- duże pomieszczenia od południa – dzięki czemu eko dom będzie ciepły, ale nie duszny; od północy warto umieścić pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze, a także np. kuchnię;
- przystosowanie do wykorzystania odnawialnych źródeł energii i innych ekologicznych rozwiązań – paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła, kolektorów słonecznych, wentylacji z rekuperacją itp.;
- wykorzystanie naturalnych predyspozycji terenu – należy unikać ścinania drzew i innych ingerencji w naturalny krajobraz; lepiej wykorzystać jego walory do stworzenia unikalnego projektu.
Pamiętaj, że ekologiczny dom może być również niezwykle komfortowym i przyjemnym miejscem do życia. Poza tym, co do zasady tego typu nieruchomości są znacznie tańsze w utrzymaniu. Marzysz, by żyć w zgodzie z naturą? Stwórz swój wymarzony projekt z pomocą architekta!
architekt krajobrazu, założycielka pracowni
Absolwentka Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura Krajobrazu. Dyplom pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu „Planowanie Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna.”